Facebook Pixel Sportdog.gr | Αδιόρθωτος ο Παναθηναϊκός - "Αυτοκτόνησε" ξανά μέσα στο ΟΑΚΑ - Πάλι μοιραίος ο Καλάθης!
| 2019-10-17 23:10:00

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Ήττα με 79-78 από την Αρμάνι Μιλάνο!

Για δεύτερη σερί αγωνιστική ο Παναθηναϊκός απώλεσε προβάδισμα 7 πόντων και ηττήθηκε από την Αρμάνι Μιλάνο με 79-78, ακριβώς ίδιο σκορ με αυτό της ήττας από τη Βιλερμπάν!

Ο Νικ Καλάθης πήρε ξανά την τελευταία επίθεση, έχοντας την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στο Τριφύλλι, όμως αστόχησε σε σουτ από μέση απόσταση.

Έτσι πήγε χαμένη η εκπληκτική εμφάνιση του Τζέικομπ Γουάιλι, που είχε 17 πόντους με 7 επιθετικά ριμπάουντ και ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ σε ουκ ολίγες φάσεις.

Ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 1-2 στη Euroleague και την επόμενη αγωνιστική ταξιδεύει στη Ρωσία για να αντιμετωπίσει τη Ζενίτ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε να αντιμετωπίσει τους Σκόλα και Ρολ (13 και 10 πόντοι στο πρώτο μέρος αντίστοιχα), που ήταν οι πρωταγωνιστές της Αρμάνι στην επίθεση, ενώ είχε ως κορυφαίο παίκτη και στις δύο πλευρές του παρκέ τον Γουάιλι (8 πόντοι και 4 ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο).

Με επιθετικό ρεσιτάλ του Σκόλα η Αρμάνι ξέφυγε με 15-10 στο 5’, όμως ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να απαντήσει με σερί 8-0 (18-15). Η Αρμάνι αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 9-2 πέρασε μπροστά με 24-20 στη λήξη της πρώτη περιόδου.

Γουάιλι και Καλάθης έφεραν το παιχνίδι στα ίδια (24-24), ενώ στη συνέχεια τη… σκυτάλη πήραν ο Μήτογλου για τον Παναθηναϊκό και ο Ρολ για την Αρμάνι, με τις δύο ομάδες να απαντούν συνεχώς η μία στην άλλη και το σκορ να παραμένει κοντά. Οι Πράσινοι βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα κοντά στη ρακέτα παρά το γεγονός ότι ήταν πολύ άστοχοι από τα 6.75. Με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Παναθηναϊκού (1/10) ο Καλάθης ισοφάρισε σε 38-38 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Τζόνσον έδωσε λύσεις με 4 πόντους και ο Φριντέτ «ξύπνησε» πετυχαίνοντας 7 και προσφέροντας μια αξιόπιστη λύση δίπλα στον καταπληκτικό Γουάιλι στην τρίτη περίοδο. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός «πληγώθηκε» από την τρομερή ευστοχία των Ιταλών, που είχαν 11/19 τρίποντα στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα. Οι Πράσινοι βρέθηκαν πίσω με 5 (47-42), όμως ανέκτησαν το προβάδισμα με έμμεσο τρίποντο του Φριντέτ (53-52). Δύο τρίποντα, από Μπρουκς και Ρολ, έβαλαν την Αρμάνι μπροστά με 61-57 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το… πόδι στο γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με ηγέτη τον Γουάιλι, που κυριάρχησε στη ρακέτα, οι Πράσινοι έτρεξαν ένα φοβερό σερί 11-0 και προηγήθηκαν με 68-61 στο 34’. Για ακόμα μια φορά ο Παναθηναϊκός αδράνησε, με την Αρμάνι να πετυχαίνει τρία σερί τρίποντα και να παίρνει το προβάδισμα με 70-68 στο 36’. Ο Καλάθης πήρε στις πλάτες του την ομάδα του Πεδουλάκη και με δύο καθοριστικά τρίποντα την έβαλε μπροστά στο σκορ με +4 (76-72).

Ο Μίτσοφ «πλήγωσε» τον Παναθηναϊκό με 5 σερί πόντους και η Αρμάνι προσπέρασε ξανά (77-76) στο 38’. Ο Καλάθης σκόραρε ξανά για το 78-77, αλλά οι Πράσινοι έκαναν τραγικά λάθη στην άμυνα, επιτρέποντας στους Ιταλούς να πάρουν συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ! Στα 8.8’ πριν τη λήξη, μετά από ριμπάουντ της Αρμάνι, ο Καλάθης έκανε φάουλ στον Μορασκίνι. Αυτός ευστόχησε σε δύο βολές, έκανε το 79-78 και στην τελευταία επίθεση ο Καλάθης απέφυγε τον αντίπαλό του, όμως αστόχησε σε floater και έχασε την ευκαιρία να χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-38, 57-61, 78-79.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός: 30/52 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 9/11 βολές, 39 ριμπάουντ (26+13), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 15/41 δίποντα, 14/26 τρίποντα, 7/11 βολές, 36 ριμπάουντ (24+12), 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 τάπα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Τόμας 4 (2/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ράις 2 (1/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 4 (0/4 τρίποντα), Τζόνσον 4 (0/3 τρίποντα), Φρεντέτ 9 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Καλάθης 23 (7/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάιλι 17 (8/9 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (10 ριμπάουντ), Μπεντίλ 3.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 3 (1), Μίτσοφ 18 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπιλίγκα (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μορασκίνι 4, Ρολ 16 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 10 (2/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Ταρτσέφσκι 3 (7 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Μπερνς, Γουάιτ 2, Μπρουκς 6 (2), Σκόλα 17 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ).