Facebook Pixel Παναθηναϊκός: «Τσάρος» στη Ρωσία ο ΠΑΟ! Μεγάλη νίκη με ρεσιτάλ Φριντέτ και... απαντήσεις Καλάθη
| 2019-10-24 21:50:00

"Τσάρος" στη Ρωσία ο ΠΑΟ! Μεγάλη νίκη με ρεσιτάλ Φριντέτ και... απαντήσεις Καλάθη

του Βαγγέλη Καράμαλη

Μεγάλο διπλό για τους Πράσινους στη Ζενίτ με 89-79.

Παναθηναϊκός: Στις νίκες επέστρεψε ο Παναθηναϊκός μετά τις δύο... σφαλιάρες από Βιλερμπάν και Αρμάνι, καθώς πολύ καλό μπάσκετ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Φριντέτ, Καλάθη, Τόμας, Παπαπέτρου και Ουάλι πανηγύρισε το διπλό στη Ρωσία επί της Ζενίτ με 89-79.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Φριντέτ με 22 πόντους, τέσσερις ασίστ και κάποια πολύ σημαντικά καλάθια, πολύ καλός ήταν ο Καλάθης με οκτώ πόντους και 15 ασίστ, ο Ουάιλι είχε 14 πόντους, ενώ καθοριστικός στο φινάλε ήταν ο Παπέτρου που τελείωσε το ματς με εννιά πόντους και 11 ριμπάουντ.

Σταθερά καλός ήταν και ο Τόμας με 17 πόντους, ενώ πολύ χρήσιμος ήταν ο Βουγιούκας που έπαιξε 21 λεπτά και βοήθησε πάρα πολύ στην επίθεση, δίνοντας λύσεις στο πρώτο ημίχρονο όταν οι Πράσινοι είχαν κολλήσει.

Ο Παναθηναϊκός πλέον είναι στο 2-2 και με καλή ψυχολογία πηγαίνει στη... διαβολοεβδομάδα για να αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Τρίτη τη Χίμκι εκτός έδρας και την Εφές εντός την επόμενη Πέμπτη.

Το κακό ξεκίνημα, το ρίσκο Πεδουλάκη και ο Βουγιούκας

Το παιχνίδι παρότι είχε χαρακτήρα... τελικού για τον Παναθηναϊκό, δεν ξεκίνησε καλά για τους Πράσινους, οι οποίοι στα πρώτα πέντε λεπτά είχαν πολλά προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η πεντάδα με Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη δεν απέδωσε και η Ζενίτ βρέθηκε να προηγείται 5-0 και 11-6, κάνοντας πάρτι στη ρακέτα. Ο Αργύρης Πεδουλάκης ωστόσο αντέδρασε άμεσα και με ένα περίεργο σύστημα με τρία φόργουορντ, τους Μπεντίλ – Τόμας και Παπαπέτρου και τον Βουγιούκα στο «5», κατάφερε να αλλάξει τη ροή του αγώνα. Οι Πράσινοι βελτιώθηκαν αμυντικά και με τον Έλληνα σέντερ βρήκαν σκορ, μείωσαν σε 11-10 και 16-15, ενώ με 10 σερί πόντους του Τόμας κατάφερε να προηγηθούν 18-20. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-22 με καλάθι του Μήτογλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε και έπαιξε πιο... μυαλομένο μπάσκετ με τον Βουγιούκα στο παρκέ, όμως παράλληλα είχε αρκετά προβλήματα στην άμυνα, ενώ λύσεις επιθετικά έδωσε και ο εξαιρετικός απόψε Μήτογλου. Οι δύο ομάδες πάντως πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Καλάθη να ισοφαρίσει σε 26-26 και τον Φριντέτ σε 28-32, ενώ ο Ουάλι έκανε το 30-36 και το 32-38. Κι ενώ οι Πράσινοι ξέφευγαν στο σκορ, παίζοντας και καλή άμυνα, ο Αλμπισί με δύο τρίποντα διαμόρφωσε το 38-38, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 38-40!

Διαστημικός Φριντέτ, πρόβλημα τα ριμπάουντ και επιτέλους διπλό!

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε φορτσάτος και αποφασισμένος να δείξει ποιος είναι το... αφεντικό στο ματς. Με τον Φριντέτ σε «δαιμονισμένη» κατάσταση και με 4/4 τρίποντα στα πρώτα πέντε λεπτά, κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να αποκτήσει μία διαφορά ασφαλείας. Προηγήθηκε 38-45 με τρίποντο του Φριντέτ, ο Τόμας ξανά με τρεις έκανε το 43-48, ενώ με έμμεσο τρίποντο του Ουάιλι που είχε αντικαταστήσει τον Βουγιούκα έγινε το 45-54! Οι Πράσινοι έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, στην επίθεση είχαν δώσει τη δημιουργία και το σκοράρισμα στον Φριντέτ και βρέθηκαν έτσι με πόντους Αμερικανού στο 49-63, ωστόσο στα τελευταία λεπτά της περιόδου έχασαν την συγκέντρωσή τους. Η Ζενίτ με εύκολους από επιθετικά ριμπάουντ μείωσε σε 57-60, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 60-65.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος παρά την ξεκάθαρη υπεροχή του Παναθηναϊκού εξελίχθηκε σε θρίλερ και... θύμισε τις προηγούμενες δύο ήττες των Πρασίνων. Ο Καλάθης έκανε το 62-70 και ο Ράις με απίθανο τρίποντο το 64-73, όμως η Ζεντί με τρίποντο του Τόμας παρέμεινε κοντά και στο 73-77. Ο Φριντέτ στη συνέχεια αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Παπαπέτρου πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 73-79, ενώ πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Φριντέτ με καλάθι εκτός ισορροπίας έκανε το 76-81. Η Ζενίτ όμως δεν είχε πει την τελευταία της στιγμή, μείωσε σε 78-81 με τον Ρένφρο, ενώ ο Βουγιούκας με 2/2 βολές έκανε το 78-83! Από εκεί και πέρα, το ματς πήγε στην τακτική, με τον Παναθηναϊκό να ροκανίσει το χρόνο και να παίξει καλές άμυνες. Ο Φριντέτ με 2/2 βολές από φάουλ που κέρδισε στον αιφνιδιασμό έκανε το 79-85, ενώ 1 λεπτό πριν τη λήξη η Ζενίτ έχασε δύο βολές και έκανε... δώρο στο Τριφύλλι. Ακολούθησαν 2/2 βολές του Φριντέτ για το 79-87 και κάπου τελείωσε το ματς. Ο Παναθηναϊκός πήρε ένα πολύ μεγάλο διπλό για λόγους ψυχολογίας με 89-79.

ΖΕΝΙΤ: Άιβερσον 10 (5 ριμπάουντ), Αλμπισί 15 (4/8 τρίποντα), Πονκρασόφ (0/3 τρίποντα), Χόλινς (0/4 τρίποντα), Τόμας 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρένφρο 2 (4 ασίστ, 5 λάθη), Κοστόφ, Πούσκοφ 2, Τρούσκιν 6 (2), Αμπρομάιτις 4 (5 ριμπάουντ), Πονίτκα 16 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Αγιόν 12 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΖΕΝΙΤ: 20/35 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 12/20 βολές, 36 ριμπάουντ (21+15), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 τάπες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 17 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Ράις 3 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 9 (11 ριμπάουντ), Βουγιούκας 6 (3 τάπες), Τζόνσον, Μπράουν, Φρεντέτ 22 (5/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Καλάθης 8 (4/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Γουάιλι 14 (6/9 δίποντα, 2/3 βολές), Μήτογλου 8, Μπεντίλ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 29/47 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 13/16 βολές, 28 ριμπάουντ (23+5), 27 ασίστ, 11 κλεψίματα, 8 λάθη, 4 τάπες.