Facebook Pixel Sportdog.gr | Ο Γιασικεβίτσιους... δεν είναι ούτε Παναθηναϊκός ούτε Ολυμπιακός
| 2019-10-25 22:17:00

Ο Γιασικεβίτσιους... δεν είναι ούτε Παναθηναϊκός ούτε Ολυμπιακός

Η Ζαλγκίρις του "Σάρας" καθάρισε εύκολα 70-56 τη Βιλερμπάν.

Euroleague: Η Βιλερμπάν προσπάθησε να βάλει... δύσκολα στην Ζαλγκίρις, όμως η ομάδα του Κάουνας έδειξε χαρακτήρα και έφτασε στη δεύτερη νίκη της στην φετινή Euroleague (70-56).

Η νίκη απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης, την προηγούμενη αγωνιστική, έδωσε... φτερά στα πόδια της Ζαλγκίρις. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αντιμετώπισε την Βιλερμπάν και παρά το γεγονός πως τα βρήκε σκούρα στο πρώτο δεκάλεπτο, επιστράτευσε την άμυνά της και πήρε τη νίκη. Με το αποτέλεσμα αυτό, μάλιστα έφτασε στο 2-2, «πιάνοντας» στη βαθμολογία την γαλλική ομάδα.

Το δίδυμο ΛεΝτέι-Ουόκαπ έκανε... θραύση για την Ζαλγκίρις. Ο πρώτος μέτρησε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον δεύτερο να ακολουθεί, έχοντας 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Άξος συμπαραστάτης ο Γκριγκόνις με 11 πόντους και 3/4 τρίποντα. Μάλιστα, ο Γιασικεβίτσιους έριξε στο παρκέ και τους νεαρούς, Κερ Κρίισα και Καρόλις Λουκοσιούνας που έκαναν ντεμπούτο στην Euroleague. Από την Βιλερμπάν ο Τόνι Γιεκίρι ξεχώρισε με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, σε ένα παιχνίδι που η γαλλική ομάδα ήταν πολύ άστοχη στα σουτ εντός πεδιάς (15/38 δίποντα, 6/23 τρίποντα.

Η Βιλερμπάν κατάφερε να αιφνιδιάσει την Ζαλγκίρις στα πρώτα λεπτά του αγώνα και χάρη σε Ζαν Σαρλ και Ντιότ πήρε τα ηνία (5-12, 4'). Ο Γκριγκόνις ανέλαβε δράση και η Ζαλγκίρις μάζεψε τη διαφορά (12-14, 6'). Η απάντηση της Βιλερμπάν ήταν άμεση, από Τζάκσον και Λάιτι, με την γαλλική ομάδα να κλείνει το δεκάλεπτο στο +6 (14-20). Ένα επί μέρους 7-0 της Ζάλγκιρις στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ανέτρεψε πλήρως το σκηνικό (21-20, 13'). Η Ζαλγκίρις είχε πάρει τα ηνία του αγώνα για τα καλά και ανέβασε τη διαφορά, χάρη σε ΛεΝτέι και Γκριγκόνις (28-20, 15'). Η Βιλερμπάν βρήκε σκορ 4'21'' πριν από το τέλος του ημιχρόνου, με τον Ζαν-Σαρλ (28-22). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα με τον ΛεΝτέι (33-26, 19'). Ο Ντιότ έγραψε τον επίλογο του πρώτου μέρους για το 33-28.

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους είχαν πάρει τον έλεγχο της κατάστασης και με τους Γιανκούκας, ΛεΝτέι να ηγούνται επιθετικά, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (41-30, 23'). Ο Ουόκαπ με τρίποντο έγερε την Ζαλγκίρις στο +14 (44-30, 25'). Η Βιλερμπάν έβγαλε αντίδραση και μείωσε με τον Λάιτι (48-39, 28'). Λόμας και Νουά μάζεψαν τη διαφορά, όμως ο Μιλάκνις με τρίποντο έφερε στο +10 την Ζαλγκίρις (55-45) στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Ζβέζνταν Μίτροβιτς προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο, αλλά η άμυνα της Ζαλγκίρις ήταν αποτελεσματική (57-47, 35'). Ο Ουόκαπ «συνδέθηκε» με το καλάθι της Βιλερμπάν, ανεβάζοντας τη διαφορά (63-49, 36'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Ζαλγκίρις να φάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 33-28, 55-45, 70-56.