Facebook Pixel Sportdog.gr | Μεγάλο διπλό με 100αρα για τον Πανιώνιο - Νίκες για Προμηθέα και Ιωνικό!
| 2019-10-26 18:18:00

Μεγάλο διπλό με 100αρα για τον Πανιώνιο - Νίκες για Προμηθέα και Ιωνικό!

Τη νίκη της αγωνιστικής έκανε η ομάδα της Νέας Σμύρνης στον Ηρακλή.

Basket League: Τη μεγαλύτερη νίκη της αγωνιστικής πανηγύρισε ο Πανιώνιος, καθώς επικράτησε του Ηρακλή με 101-96 μέσα στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και με εξαιρετικά ποσοστά έξω από τη γραμμή του τριπόντου κατάφερε να πάρει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Στα πρώτα λεπτά οι άμυνες ήταν αρκετά κακές και οι δύο ομάδες σημείωσαν από 9 πόντους (9-9). Ο Ηρακλής στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του και πήρε μία διαφορά της τάξεως των 7 πόντων (20-13). Ο Πανιώνιος αντέδρασε στα τελευταία λεπτά και με ένα μικρό σερί μείωσε τη διαφορά στους 3 (20-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, ο Γηραιός είχε ένα εξαιρετικό διάστημα και διαφορά για πρώτη φορά ανέβηκε στους 10 πόντους (32-22). Η εικόνα δεν ήταν ανάλογη στη συνέχεια. Ο Πανιώνιος είχε ένα ξέσπασμα και με ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 έκανε ξανά την ανατροπή (32-36). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης διατήρησε τα ηνία του σκορ και οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 45-41 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Ο Πανιώνιος συντήρησε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου τη διαφορά, που έχτισε, αλλά στη συνέχεια ο Ηρακλής έτρεξε ένα μικρό σερί και ανέκτησε το προβάδισμα του (55-54). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επιθετικά έβρισκε λύσεις έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με δύο συνεχόμενα έκανε το 62-59.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων. Ο Πανιώνιος έκανε πράγματα και θαύματα και βομβάριζε έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης με μεγάλα καλάθια του Σάμουελς και του Πάσαλιτς κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του σκορ, σημείωσε 100 πόντους και πήρε τελικά τη νίκη με 101-96.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 41-45, 67-73, 96-101

Πήρε το ντέρμπι με... άγχος ο Προμηθέας

Ακόμη μία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League πήρε ο Προμηθέας Πάτρας, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Ήφαιστου Λήμνου με 75-72. Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι το τέλος, αλλά η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του σκορ και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Προμηθέας Πάτρας αιφνιδίασε τον Ήφαιστο Λήμνου στο ξεκίνημα και προηγήθηκε γρήγορα με 9-2. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά συνέχισε να έχει εξαιρετική εικόνα και με τρίποντο του Κασελάκη προηγήθηκε με 17-8. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν και κατάφεραν να πλησιάσουν στους πέντε με καλάθι του Πελεκάνου (18-23).

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου μπήκε εξαιρετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 8-0 έφερε τούμπα το ματς (26-23). Ο Προμηθέας αντέδρασε και απάντησε με δικό του σερί 9-0 και ανέκτησε το χαμένο προβάδισμα του (26-32). Ο Ήφαιστος συνέχισε να είναι κοντά στο σκορ μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου, αλλά η ομάδα της Πάτρας κράτησε τα ηνία του σκορ (35-40).

Ο Ήφαιστος μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Σμιθ έφερε το ματς στα ίσια (42-42) ύστερ από αρκετή ώρα. Ο εξαιρετικός Λίποβι, όμως, είχε διαφορετική άποψη και με ακόμη ένα τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενουμένους (42-47). Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο, αλλά στα τελευταία λεπτά κόλλησε επιθετικά και με ακόμη ένα καλάθι του Σμιθ η διαφορά έπεσε στους τρεις (52-55).

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου προσπάθησε να ξεφύγει και τα κατάφερε, καθώς έχτισε μία διαφορά 8 πόντων (54-62). Ο Προμηθέας κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του σκορ και 2,20′ πριν το φινάλε ήταν μπροστά με 70-63. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τον Προμηθέα να κρατάει τα ηνία του σκορ (65-72).

Λιτλ έκανε τα πάντα για να αποσοβήσει την ήττα της ομάδας του και με τρίποντο μείωσε 74-72 9,2” πριν το τέλος. Ο Λιτλ, όμως, τελικά αποδείχθηκε μοιραίος, καθώς προσπάθησε με τρίποντο στην τελευταία επίθεση να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε και ο Προμηθέας Πάτρας πήρε τη νίκη με 75-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-40, 52-55, 72-75

"Ζορίστηκε" ο Ιωνικός!

Ο Ιωνικός Νικαίας ήταν τελικά ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τη Λάρισα, καθώς επικράτησε με 68-64. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν ένα συναρπαστικό παιχνίδι με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν στο τέλος. Καθοριστική παρουσία για τους νικητές είχε ο Τζόουνς και ο Μπαρτ.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στο ξεκίνημα του ματς και μετά από πέντε λεπτά είχαν σημειωθεί μόλις 13 πόντοι (7-6). Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό, αλλά ο Ιωνικός συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ (13-10). Η Λάρισα έφερε τούμπα το ματς (13-14), αλλά οι γηπεδούχοι με καλάθι του Κώττα στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου πέρασαν ξανά μπροστά (18-16).

Η ίδια εικόνα παρέμεινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ (24-24). Το προβάδισμα συνεχώς άλλαζε χέρια και στο τέλος του ημιχρόνου η μπίλια έκατσε στη Λάρισα, η οποία προηγήθηκε με 32-31.

Η Λάρισα πάτησε γκάζι στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να χτίσει μία διαφορά οχτώ πόντων με καλάθι του Χείλαρη (33-41)Οι γηπεδούχοι με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τους τον Μαυροκεφαλίδη προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Φραγκιά να προηγείται με 50-44, αλλά ο Ιωνικός δεν έχασε την επαφή με το σκορ.

Ο Ιωνικός Νικαίας δεν το παράτησε το ματς και με πρωταγωνιστή τον Μπαρτ πλησίασε στον έναν πόντο (51-52). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Ο Τζόουνς είχε καθοριστική παρουσία και ο Ιωνικός Νικαίας 1,10′ πριν το φινάλε κατάφερε να πέρασε μπροστά στο σκορ (62-59).

Λάρισα ισοφάρισε σε 62-62, αλλά ο Μπρτ απάντησε και έκανε το 64-62. Ο Ρέινολντς ήταν μοιραίος για τη Λάρισα, καθώς έκανε 2 συνεχόμενα τρίποντα, αλλά αστόχησε σε ισάριθμες φορές 31,8” πριν το τέλος. Ο Τζόουνς κέρδισε φάουλ και έκανε το 65-62. Οι παίκτες του Ιωνικού έστειλαν τους παίκτες της Λάρισας στη γραμμή των βολών.

Η Λάρισα μείωσε σε 65-63 και 7,5” ο Μπαρτ πήγε στη γραμμή των βολών. Ο παίκτης του Ιωνικού ευστόχησε σε μία από τις δύο και έκανε το 66-63. Η Λάρισα ξανά ευστόχησε σε μία βολή και ο Τζόουνς είχε την ευκαιρία 5,5” να τελειώσει το ματς. Ο Αμερικανός το έκανε. Έβαλε 2/2 και διαμόρφωσε το τελικό 68-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 31-32, 44-50, 68-64

Πηγή: ebasket.gr