Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Χίμκι: Άντεξε για 30 λεπτά ο ΠΑΟ – Τα… θαλάσσωσε στο φινάλε - Μεγάλο "αγκάθι" η άμυνα
| 2019-10-29 20:48:00

Άντεξε για 30 λεπτά ο ΠΑΟ – Τα… θαλάσσωσε στο φινάλε - Μεγάλο "αγκάθι" η άμυνα

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Άδοξη ήττα από τη Χίμκι με 103-86.

Ο Παναθηναϊκός αδίκησε τον εαυτό του στη Μόσχα, αφού παρά την εξαιρετική του εμφάνιση μέχρι το 30’, δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό της Χίμκι και ηττήθηκε με 103-86.

Οι Πράσινοι κατέστρεψαν την προσπάθειά τους στην τελευταία περίοδο του αγώνα, στην οποία… ξέχασαν να παίζουν άμυνα και δέχθηκαν 26 πόντους, με αποτέλεσμα η τελική διαφορά να εκτοξευθεί στους 17 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός πληγώθηκε για ακόμα μια φορά από τα ριμπάουντ, καθώς έχασε κατά κράτος τη μάχη (45-23), ενώ «χάρισε» 14 επιθετικά στη Χίμκι.

Ο Σβεντ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 26 πόντους, με τον Τίμα να τον ακολουθεί σε απόδοση με 16. Για τους Πράσινους, ο Φριντέτ είχε 16 πόντους, ο Καλάθης πέτυχε 10 πόντους και μοίρασε 11 ασίστ, ο Τόμας σκόραρε 10 πόντους, ενώ οι Βουγιούκας και Παπαπέτρου είχαν από 9.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη υποχώρησε στο 2-3, με τη Χίμκι να ανεβαίνει στο 4-1. Την Πέμπτη (21:00) ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Αναντολού Εφές.

Το παιχνίδι είχε εξ΄αρχής πολύ γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να «πυροβολούν» ακατάπαυστα και να οδηγούν την αναμέτρηση σε πολύ υψηλό σκορ. Ένα γρήγορο 4-0 του Παναθηναϊκού έφερε την άμεση απάντηση της Χίμκι που πήρε το προβάδισμα με 5-4 και στη συνέχεια προηγήθηκε μέχρι και με 5 πόντους (13-8). Οι Ρώσοι μπήκαν πολύ «ζεστοί» στα σουτ τριών πόντων και εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία των περιφερειακών τους (7/18 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο).

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ανταποκρίθηκε άψογα στις απαιτήσεις του αγώνα και «χτύπησε» την αδυναμία της Χίμκι, παίρνοντας πόντους μέσα από τη ρακέτα. Ο Βουγιούκας ήταν καθοριστικός με 7 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, καθώς είχε ξεκάθαρο πλεονέκτημα κόντρα στον Μπούκερ, ενώ ο Γουάιλι εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική δημιουργία του Καλάθη και τους Ράις (8  και 5 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο αντίστοιχα) για να ολοκληρώσει το πρώτο μέρος με 8 πόντους.

Οι Πράσινοι δεν άφησαν τη Χίμκι να ξεφύγει, πήραν ξανά το προβάδισμα στο 6’ (19-18) και πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ με τους Ρώσους. Μάλιστα, με νέο κάρφωμα του Γουάιλι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με +4 (29-25).

Φριντέτ, Τζόνσον και Παπαπέτρου προσέφερα σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα για τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη περίοδο, ενώ για τη Χίμκι «ξύπνησε» ο Σβεντ, ο οποίος έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια (33-33) με τρίποντο στο 13’. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια μέχρι το 18’. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός βρήκε τέσσερις συνεχείς πόντους από τον Μήτογλου και ένα εντυπωσιακό έμμεσο τετράποντο από τον Τζόνσον, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με 55-50.

Η Τρίτη περίοδος χάλασε την καλή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος εκτέθηκε στην άμυνα και στον τομέα των επιθετικών ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να δεχθεί 27 πόντους σε ένα δεκάλεπτο και να μείνει πίσω στο σκορ.

Με τον Τίμα να κάνει μεγάλο δεύτερο ημίχρονο και τον Σβεντ να συνεχίζει να «πυροβολεί», οι Ρώσοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο δεύτερο μέρος και με επιμέρους σκορ 10-2 πέρασαν μπροστά με 60-57 στο 24’. Οι Πράσινοι έμειναν κοντά στο σκορ με Τόμας, Φριντέτ και Καλάθη να δίνουν λύσεις στο σκοράρισμα μέχρι το 28’ (70-70), όμως στη συνέχεια μπλόκαρε, με τη Χίμκι να τρέχει σερί 7-0. Ένα τρίποντο του Ράις έδωσε στον Παναθηναϊκό στην τελευταία επίθεση της τρίτης περιόδου (77-73).

Το ίδιο κακό ήταν και το τελευταίο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό, που δεν κατάφερε να περιορίσει τους Ρώσους και δέχθηκε 26 πόντους. Η Χίμκι οδηγήθηκε από τον «καυτό» Σβεντ, που της έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (85-75) στο 33’. Ο Φριντέτ διατήρησε τις ελπίδες του Τριφυλλιού για ανατροπή με τρίποντο στο 35’ (87-82), όμως το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν εφιαλτικό. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έδωσαν… ρεσιτάλ άστοχων σουτ, άφησαν τους Ρώσους να εκτελούν από παντού και να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 16-4 για το τελικό 103-86.

Τα δεκάλεπτα: 25-29, 50-55, 77-73, 103-86.

ΧΙΜΚΙ: Σβεντ 26 (7/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ασίστ), Μπούκερ 13 (3), Τίμα 16 (2/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Καράσεφ 5 (1), Ζάιτσεφ 7 (1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γερέμπκο 14 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκιλ, Έβανς 10 (4/10 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Μπερτάνς 12 (3/5 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 10 (0/4 τρίποντα), Ράις 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαπέτρου 9 (1), Βουγιούκας 9, Τζόνσον 8 (1), Φρεντέτ 16 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ασίστ), Καλάθης 10 (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 1/4 βολές, 11 ασίστ), Γουάιλι 8 (4 κλεψίματα), Μήτογλου 6 (5 ριμπάουντ), Μπεντίλ 2.

ΧΙΜΚΙ: 22/37 δίποντα, 15/29 τρίποντα, 14/15 βολές, 45 ριμπάουντ (31+14), 25 ασίστ, 1 κλέψιμο, 17 λάθη, 6 τάπες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 23/43 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 16/22 βολές, 23 ριμπάουντ (15+8), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 λάθη, 1 τάπα.