Facebook Pixel ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ολυμπιακός: Σόκαρε την Ευρώπη ο Ολυμπιακός! «Πάτησε» την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα με... σόου Πάντερ και Πολ
| 2019-10-30 21:02:00

Σόκαρε την Ευρώπη ο Ολυμπιακός! "Πάτησε" την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα με... σόου Πάντερ και Πολ

ΤΡΕΛΗ νίκη με 84-79 και τώρα πιάστε τον!

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ολυμπιακός: Μία τεράστια νίκη πανηγύρισε το Ολυμπιακός στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ με 84-79 έχοντας σε τρομερή μέρα τους Πάντερ, Πολ και Πρίντεζη, ενώ στο φινάλε βοήθησε αμυντικά και ο Μιλουτίνοφ.

Οι Πειραιώτες έφτασαν μόλις στο 2-3 σε ρεκόρ, ωστόσο υποχρεώνοντας την ΤΣΣΚΑ στην πρώτη της ήττα στη διοργάνωση μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες, απέκτησαν ξανά τρομερή ψυχολογία και έφτιαξαν το κλίμα μετά το τραγικό ξεκίνημα στη σεζόν. Ο Ολυμπιακός σε καμία περίπτωση δεν πήρε μία... τυχαία νίκη, καθώς παίζοντας χωρίς τον Παπανικολάου λόγω τραυματισμού από τα πρώτα λεπτά, κατάφερε να έχει το προβάδισμα στο σκορ από το 9ο λεπτό μέχρι και το φινάλε.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Πολ με 20 πόντους, ακολούθησε με 16 ο Πάντερ, ενώ ο Πρίντεζης με 11 ήταν αυτός που... τράβηξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Στα αξιοσημείωτα της βραδιάς η επιλογή του Κεμζούρα να κρατήσει στον πάγκο για μεγάλο χρονικό διάστημα τον Σπανούλη, ο οποίος αν και σε κακή μέρα, στο φινάλε με τρίποντο-μαχαιριά έκανε το 71-79 και «καθάρισε» τη νίκη!

Έχασε Παπανικολάου, είχε Πρίντεζη

Ο Ολυμπιακός κόντρα σε όλα τα προγνωστικά και με τον Βασίλη Σπανούλη να μένει στον πάγκο σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ήταν εξαιρετικός στη Μόσχα. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 0-4 και 2-6, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ με οδηγό τον Μάικ Τζέιμς απάντησε άμεσα σε 6-6. Ο Κουζμίνσκας με τρίποντο έγραψε το 8-9, ωστόσο από εκεί και πέρα ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού με συνεχόμενους πόντους κράτησε μπροστά στο σκορ τους Ρώσους κάνοντας το 15-11 και το 21-13. Οι «Ερυθρόλευκοι» ωστόσο, παρότι έχασαν νωρίς τον Κώστα Παπανικολάου με πόντους στο γόνατο, κατάφεραν να αντιδράσουν και να μείνουν μέσα στο παιχνίδι με κορυφαίους τους Πρίντεζη και Πολ. Το δεκάλεπτο έκλεισε  στο -6, 24-18 με μεγάλο πρόβλημα για τον Κεμζούρα τα δύο γρήγορα φάουλ του Μιλουτίνοφ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΤΣΣΚΑ να ξεφεύγει ακόμα και με 11 πόντους, ωστόσο μετά τον τραυματισμό του Χάκετ στη μέση (αποχώρησε για τα αποδυτήρια) τα δεδομένα στον αγώνα άλλαξαν και πάλι. Οι Ρώσοι είχαν μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση, ενώ ο Ολυμπιακός παίζοντας εξαιρετική άμυνα υποχρέωνε τους Ρώσους να σουτάρουν από μακριά. Επιθετικά ο Πρίντεζης ανέλαβε δράση και με δικούς τους πόντους και με... βοήθεια τους Πολ και Πάντερ, έκανε το 29-20, 31-30! Ο «Πριντ» μάλιστα με εντυπωσιακό γκολ-φάουλ έκανε το 31-34, ενώ ο Κουζμίσνκας με δικό του γκολ-φάουλ έγραψε το 39-42 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ούτε τον είδε η ΤΣΣΚΑ!

Επιστρέφοντας στο παρκέ από την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε πλέον την ψυχολογία και είχε πιστέψει πως όντως μπορεί να φύγει με τη νίκη, ενώ η ΤΣΣΚΑ ήταν φανερό πως χωρίς τους Κλάιμπερν και Χάντερ και μόνο με τον Τζέιμς δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στην εξαιρετική άμυνα της ελληνικής ομάδας. Οι Πειραιώτες με τον εξαιρετικό Τσέρι προηγήθηκαν επτά πόντους, ενώ παρά τα τρία φάουλ του Μιλουτίνοφ μόλις στο 23ο λεπτό, άντεξαν και εύκολα και έκλεισαν την Τρίτη περίοδο στο 60-64!

Στην τέταρτη περίοδο η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εκπληκτική περιορίζοντας τους γηπεδούχους σε ένα καλάθι για τέσσερα λεπτά για το 62-68. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν πόντους με τον Ολυμπιακό να απαντά με ένα απίθανο γκολ-φάουλ του Πολ για το 72-76 δύο λεπτά πριν το φινάλε, ενώ ο Σπανούλης... καθάρισε τον αγώνα όταν έγραψε με τρίποντη βόμβα το 72-79 ένα λεπτό πριν τη λήξη. Στην συνέχεια του αγώνα ο Ιτούδης πήρε τάιμ άουτ αλλά οι παίκτες του έκαναν παράβαση 5 δευτερολέπτων στην επαναφορά και έτσι φτάσαμε άνετα στο τελικό 79-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 39-43, 60-64, 79-84

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι 2, Τζέιμς 22 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/11 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Ούχοφ, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς, Βόιτμαν 2, Βορόντσεβιτς 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάκετ 2, Χίλιαρντ 17 (2), Κουρμάνοφ 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάινς 19 (9/13 δίποντα, 1/3  βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέικερ 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 16 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Πολ 20 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόνιαρης, Σπανούλης 8 (2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Τσέρι 9 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές), Μιλουτίνοβ 2 (8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 11 (5/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Κουζμίνσκας 8 (1), Ρούμπιτ 8 (4/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 22/36 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 14/17 βολές, 30 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/46 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 17/25 βολές, 38 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 13 επιθετικά), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη