Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Αναντολού Εφές: Μεγάλη νίκη του Τριφυλλιού με 86-70
| 2019-10-31 22:46:00

Ψυχάρες! "Καθάρισε" την Εφές ο τρομερός Παναθηναϊκός – "Όργια" Ράις και Παπαπέτρου!

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Μεγάλη νίκη του Τριφυλλιού με 86-70.

Παναθηναϊκός - Αναντολού Εφές: Αισθητά βελτιωμένος σε όλους τους τομείς, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση μετά τη "σφαλιάρα" από τη Χίμκι και έφτασε σε σπουδαία νίκη με 86-70 επί της Εφές με  στο ΟΑΚΑ.

Τη δουλειά για τους Πράσινους έκαναν οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, με τον Ταϊρίς Ράις να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση με 18 πόντους. Από κοντά ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 14 πόντους και πολλά κρίσιμα καλάθια, αλλά και ο Γιώργος Παπαγιάννης, που έδωσε απαντήσεις πετυχαίνοντας 10 πόντους και μαζεύοντας 7 ριμπάουντ.

Σπουδαία εμφάνιση και από το Νικ Καλάθη με double double (11 πόντοι και 10 ασίστ), με τον Τζίμερ Φριντέτ να προσθέτει 11 πόντους και τον ανεβασμένο Γουέσλεϊ Τζόνσον να δίνει λύσεις με 7 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Για την Εφές πάλεψε σχεδόν μόνος του ο Σέιν Λάρκιν, που σημείωσε 28 πόντους.

Οι Πράσινοι ανέβηκαν στο 3-3 και βρίσκονται στην 9η θέση, ενώ την επόμενη αγωνιστική (8/11) υποδέχονται τη Βαλένθια. Η Εφές υποχώρησε στο 4-2.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο παιχνίδι, αφού εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία των «ζεστών» Φριντέτ και Τόμας για να χτίσει διαφορά 8 πόντων (14-6) στο 5’. Με ένα μικρό σερί 4-0 η Εφές μείωσε σε 14-10, όμως οι Πράσινοι απάντησαν εκ νέου και με τρίποντο του Ράις πήραν προβάδισμα 10 πόντων (20-10) στο 7’. Με τους Λάρκιν και Σίμον να «ζεσταίνονται», η τουρκική ομάδα ισορρόπησε το παιχνίδι και πλησίασε του 5, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 24-19 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Μπορεί οι Πράσινοι να ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντο του Τζόνσον (27-20), αλλά στη συνέχεια «μπλόκαραν» επιθετικά. Ο Μίτσιτς μπήκε στην εξίσωση του αγώνα και «κουβάλησε» την Εφές στην επίθεση. Χάρη σε έξι πόντους του Σέρβου και την σταθερή απειλή του Λάρκιν, η ομάδα του Αταμάν έτρεψε ένα επιμέρους σκορ 8-2 και μείωσαν στον πόντο (29-28) στο 15’.

Οι Πράσινοι αντέδρασαν, με τον Καλάθη να παίρνει μπρος και τον Φριντέτ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο πολυδιάστατος Έλληνας γκαρντ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 8 πόντους και 4 ασίστ, ο Αμερικανός με 11 πόντους και οι Πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 42-38.

Ο Καλάθης συνέχισε να αξιοποιεί τους συμπαίκτες του με καταπληκτικό τρόπο, ενώ ο Αργύρης Πεδουλάκης έβγαλε… άσσους από το μανίκι του, με τους Ράις, Παπαγιάννη και Παπαπέτρου να έρχονται από τον πάγκο και να κάνουν τρομερή δουλειά στην τρίτη περίοδο. Πέντε σερί πόντοι του Παπαπέτρου κράτησαν τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (51-48), όμως η Εφές πήρε άμεσα το προβάδισμα στο 25’ (54-51) με σερί 6-0 και πρωταγωνιστή τον Λάρκιν. Ωστόσο, οι Πράσινοι όχι απλά αντέδρασαν, αλλά κυριάρχησαν, ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με ένα τρελό σερί 12-0 και πήρε διαφορά 9 πόντων (63-54).

Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο με τη «σφραγίδα» του Παπαπέτρου και του Ράις, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα, τη στιγμή που για την Εφές πάλευε μόνος του ο Λάρκιν.

Το τρίποντο του Ράις έκανε το 79-68 και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για τον Παναθηναϊκό περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε, με τους  Πράσινους να κλείνουν την αναμέτρηση με επιμέρους σκορ 10-2 στα τελευταία πέντε λεπτά και να εξασφαλίζουν μια υπερπολύτιμο προβάδισμα 16 πόντων για το τελικό 86-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 42-38, 63-54, 86-70.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Τόμας 9 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ράις 18 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 10 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 14 (3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Βουγιούκας 2, Τζόνσον 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπράουν, Φρεντέτ 11 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Καλάθης 11 (5/8 δίποντα, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουάιλι, Μήτογλου, Μπεντίλ 4

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 28 (5/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπομπουά, Σίνγκλετον 13 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μπαλμπάι, Γκετσίμ, Πλάις 2, Μίτσιτς 6 (3/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Άντερσον, Πίτερς 2, Ντάνστον 8, Σίμον 11 (4/5 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ)