Facebook Pixel Ολυμπιακός – Μακάμπι: Απότομη προσγείωση για Ολυμπιακό – Βαριά ήττα στο ΣΕΦ, δεν το... λυπήθηκε ο Σφαιρόπουλος!
| 2019-11-01 23:19:00

Απότομη προσγείωση για Ολυμπιακό – Βαριά ήττα στο ΣΕΦ, δεν τον... λυπήθηκε ο Σφαιρόπουλος!

Τζάμπα η νίκη στην ΤΣΣΚΑ, έχασε εύκολα από τη Μακάμπι (65-90).

Ολυμπιακός – Μακάμπι: Επιστροφή στην... εσωστρέφεια για τον Ολυμπιακό, ο οποίος μόλις δύο 24ωρα μετά τον θρίαμβο στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ, έχασε το βράδυ της Παρασκευής από τη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 65-90.

Οι Πειραιώτες ήταν καλοί μόλις στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης και από εκεί και πέρα δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους. Είχαν τεράστιο πρόβλημα στην άμυνα, στην επίθεση με εξαίρεση τους Σπανούλη, Πολ και Πρίντεζη δεν «τράβηξαν», ενώ δεν βοήθησαν ιδιαίτερα νεοαποκτηθέντες Ρότσεστι και Ριντ. Για τη Μακάμπι πρώτος σκόρερ ήταν ο Ουίλμπεκιν με 19 πόντους , ενώ καλό ματς έκανε και ο Ντόρσεϊ επίσης με 19!

Ο Ολυμπιακός πλέον έχει ρεκόρ 2-4 και την επόμενη εβδομάδα υποδέχεται στο ΣΕΦ την Εφές, ενώ η Μακάμπι ανέβηκε στο 4-2.

Καλό ξεκίνημα, κυνήγι στο -10 και αισιόδοξο φινάλε

Ο Ολυμπιακός με... φόρα από τη Μόσχα ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι, προηγήθηκε 4-0 και 7-2 με τρίποντο του Σπανούλη, ενώ ο Πολ με κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 9-2! Κάπου εκεί όμως και μετά από τάιμ άουτ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η Μακάμπι αντέδρασε και πλησίασε σε 13-9, ωστόσο ο φορμαρισμένος από την αρχή της σεζόν με δύο συνεχόμενες προσπάθειες κράτησε μπροστά τον Ολυμπιακό διαμορφώνοντας το 15-9! Ωστόσο, η... φρεσκάδα των Πειραιωτών δεν κράτησε για πολύ ακόμα, παρότι ο Κεστούτις Κεμζούρα έριξε στο παρκέ και τον νεοαποκτηθέντα Ρότσεστι. Οι Ισραηλινοί κάνοντας πάρτι κάτω από τη ρακέτα προηγήθηκαν 17-21, ενώ η περίοδος έκλεισε στο 21-24.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε άσχημα για τον Ολυμπιακό, καθώς με οδηγό τον Ντόρσεϊ η Μακάμπι έφυγε στο 22-29 και στο 28-35, ενώ ο Γουίλμπεκιν με τρίποντο έγραψε το 30-38. Από τα πρώτα λεπτά της περιόδου και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Σπανούλη, η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε τον απόλυτο έλεγχε του ματς, προηγήθηκε 30-40 και 35-45 και έδειχνε να κυριαρχεί κάτω από τις δύο ρακέτες. Ο Ολυμπιακός πάντως κατάφερε στο φινάλε του ημιχρόνου να αντιδράσει και με καλάθι του Βεζένκοφ και τρίποντο του Πάντερ, μείωσε σε 40-45.

Δεν μπορούσε...

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά και ο  Μπράντον Πολ στο πρώτο σουτ σκόραρε για τρεις πόντους και μείωσε σε 45-42. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν όμως κακές επιλογές στην επίθεση και η Μακάμπι κατάφερε να χτίσει μία διαφορά 8 πόντων και να φτάσει εύκολα στο 45-53. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με νέο τρίποντο του Πολ και καλάθι του Σπανούλη πλησίασε ξανά στους 3 πόντους και στο 50-53!

Ωστόσο και πάλι είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα του και δέχτηκε δύο συνεχόμενα τρίποντα και ένα δίποντο και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 11 πόντους για το 50-61. Η διαφορά έφτασε και τους 12 πόντους, αλλά ο Ρότσεστι απάντησε και μείωσε στους 10 πόντους (54-64). Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος και η Μακάμπι κατάφερε να κρατήσει τη διψήφια διαφορά της μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στο 58-68.

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να μειώσει στην τελευταία περίοδο, αλλά η αστοχία δεν τον άφησε να πλησιάσει (59-73). Η Μακάμπι είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και είχε κλειδώσει τη νίκη από τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου έφτασε στο 59-76. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι Πειραιώτες ηττήθηκαν με το βαρύ 90-65.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-45, 56-68, 65-90

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Πάντερ 4 (1/5τρ.), Ρότσεστι 4, Πολ 12 (2), Σπανούλης 8 (1), Τσέρι 4, Μιλουτίνοφ 3 (7ριμπ.), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 16 (1), Κουζμίνσκας 6 (1), Ρούμπιτ 5, Ριντ 1.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 4, Γουίλμπεκιν 19 (4), Έισι 8 (1), Χάντερ 8, Κάσπι 9 (1), Ντόρσεϊ 19 (4), ΝτιΜπαρτολομέο 4 (1), Γουόλτερς 10 (2), Κοέν 2, Μπλακ 4, Ζούσμαν 3.