Facebook Pixel Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές: Νέα "βαριά" ήττα των Πειραιωτών με 86-67
| 2019-11-07 22:39:00

Έτσι δεν πάει πουθενά – Νέα "σφαλιάρα" για τον Ολυμπιακό μέσα στο ΣΕΦ – Παραδόθηκε και στην Εφές

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Ακόμα μια "βαριά" ήττα με 86-67.

Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές: Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση μετά τη «βαριά» ήττα από τη Μακάμπι και ηττήθηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο ΣΕΦ, από την Εφές με 86-67.

Οι Πειραιώτες ουσιαστικά πάλεψαν μόνο στο τρίτο δεκάλέπτο, όμως η συνολική τους εικόνα ήταν απογοητευτική. Για ακόμα ένα παιχνίδι η «ερυθρόλευκη» άμυνα δεν λειτούργησε καθόλου καλά, με τους Μίτσιτς και Λάρκιν να κάνουν… πάρτι, έχοντας 27 και 24 πόντους αντίστοιχα.

Από το «ναυάγιο» του Ολυμπιακού διασώθηκαν μόνο οι Πολ και Πρίντεζης με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Η Εφές ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-2, ενώ οι Ερυθρόλευκοι υποχώρησαν στο 2-5. Η ομάδα του Κεμζούρα έχει τρίτο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι την ερχόμενη εβδομάδα, καθώς υποδέχεται τη Ζαλγκίρις την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ πιο δυνατά και με τους Μιλουτίνοφ, Πολ να μπαίνουν «ζεστοί» στο παρκέ προηγήθηκε με 7-2. Ο Μίτσιτς, όμως, «κουβάλησε» επιθετικά την Εφές, σκοράροντας τους 8 από τους 10 πρώτους πόντους της (10-9). Με τους Πρίντεζη και Λάρκιν να μπαίνουν κι αυτοί στην επιθετική εξίσωση του αγώνα, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο με έμμεσο τετράποντο του Ρότσεστι και να προηγείται 24-21.

Ωστόσο, το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ομάδα του Κεμζούρα, η οποία παραδόθηκε στις ορέξεις των Μίτσιτς και Λάρκιν, με το επιμέρους σκορ της περιόδου να είναι 32-11 υπέρ της Εφές!

Οι Τούρκοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο 12’ (27-25) και έκτοτε κυριάρχησαν στο παρκέ. Εκτός από την κάκιστη παρουσία του στην άμυνα, ο Ολυμπιακός «μπλόκαρε» και στην επίθεση, ολοκληρώντοντας το πρώτο ημίχρονο με 11 λάθη. Ως αποτέλεσμα, η Εφές άρχισε να χτίζει διαφορά, η οποία για πρώτη φορά έγινε διψήφια (45-35) στο 18’. Με τον Μίτσιτς να… πυροβολεί φτάνοντας τους 19 πόντους στο ημίχρονο και τον Λάρκιν να προσθέτει άλλους 13, η ομάδα του Αταμάν έτρεξε σερί 8-0 και πήγε στα αποδυτήρια μια διαφορά 18 πόντων (53-35).

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έβγαλε πολύ ωραία στην τρίτη περίοδο, προσπαθώντας να επιστρέψει στο παιχνίδι. Οι Ερυθρόλευκοι «σκλήρυναν» την άμυνά τους και επέτρεψαν στην Εφές να πετύχει μόλις 13 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο 23’ ο Πρίντεζης μείωσε στους 11 πόντους (56-45), όμως η Εφές απάντησε με 5 σερί πόντους για το 61-45. Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού ξεκίνησε από τον Μπράντον Πολ, ο οποίος μείωσε με τρίποντο στους 9 (67-58) στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ με ακόμα μια «βόμβα» από τα 6.75 κατέβασε τη διαφορά στους 6 (67-61).

Ο Βασίλιε Μίτσιτς, που είχε «σιγήσει» στην τρίτη περίοδο, βρήκε ξανά μπροστά και «καθάρισε» το ματς, μαζί φυσικά με τον Σέιν Λάρκιν, που έκανε… ό,τι ήθελε στο παρκέ.

Η Εφές βρήκε τις λύσεις να επαναφέρει τη διαφορά στους 10 (73-63) και ουσιαστικά ένα τρίποντο-μαχαιριά του Μίτσιτς από οκτώ μέτρα ήταν αυτό που τελείωσε το ματς, κάνοντας το σκορ 76-63 στο 36’. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τους Τούρκους να φεύγουν με ευρεία νίκη (86-67).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 35-53, 58-67, 67-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 8 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Ρότσεστι 4 (1), Πολ 15 (4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κόνιαρης 5 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Σπανούλης 4 (0/5 σουτ, 4/5 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Τσέρι 2, Μιλουτίνοβ 10 (5/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 λάθη), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ρούμπιτ 2, Ριντ 3

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 24 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπομπουά 10 (1), Σίνγκλετον 7 (2), Μπαλμπάι, Πλάις, Μίτσιτς 27 (6/9 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Άντερσον 3, Πίτερς 3 (1), Ντάνστον 10 (8 ριμπάουντ), Σίμον 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/32 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 11/14 βολές, 29 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 20/33 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 10/15 βολές, 26 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 3 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη