Facebook Pixel Sportdog.gr | "Πετάει" η Μακάμπι του Σφαιρόπουλου - Διέλυσε και την Άλμπα - Πέμπτη σερί νίκη!
| 2019-11-07 23:11:00

"Πετάει" η Μακάμπι του Σφαιρόπουλου - Διέλυσε και την Άλμπα - Πέμπτη σερί νίκη!

Νέο "πάρτι" των Ισραηλινών με 104-78.

Η πιο φορμαρισμένη ομάδα της Ευρωλίγκας!

Ο λόγος για τη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία διέσυρε την Άλμπα (104-78) στο Τελ Αβίβ και πανηγύρισε την 5η διαδοχική νίκη της στη διοργάνωση (5-2).

Η «ομάδα του λαού» μετέτρεψε το ματς σε παράσταση για ένα ρόλο και πάτησε το γκάζι μετά το πρώτο δεκάλεπτο μην επιτρέποντας στους Γερμανούς να ελπίζουν.

Πέντε παίκτες των Ισραηλινών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, πρώτος σκόρερ ο Ντι Μπαρτολομέο, ο οποίος σταμάτησε στους 19 με 6/8 εντός παιδιάς.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με +9 (13-4 στο 5’). Εντούτοις, η Άλμπα αντέδρασε και βελτιώθηκε στο δεύτερο κομμάτι της πρώτης περιόδου: με μπροστάρη τον Γκίφι, ισοφάρισε σε 19-19, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +2 (21-19).

Η δεύτερη περίοδος ήταν ένας μονόλογος της «ομάδας του λαού», που κυριάρχησε απόλυτα και από τα πρώτα λεπτά επέβαλε το ρυθμό της: συνέχισε το σερί της και έφτασε σε διαφορά 12 πόντων (31-19 στο 12’).

Με τον Γουίλμπεκιν να πυροβολεί από παντού και να έχει άξιους συμπαραστάτες τους Ντόρσεϊ και Μπλακ, οι γηπεδούχοι εκτοξεύτηκαν στο +19 (50-31 στο 19’), ενώ έκλεισαν το πρώτο μέρος με «αέρα» 15 πόντων (52-37).

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους Ισραηλινούς να έχουν βρει ρυθμό και να στήνουν… πάρτι στην άμυνα της ομάδας του Ρενέσες. Με τους Γουότερς και Κάσπι να μπαίνουν στην εξίσωση επιθετικά, η Μακάμπι απομακρύνθηκε με +22 (64-42 στο 23’) και ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση-νίκη.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Σφαιρόπουλου στο +28 (83-55) και τον Ντι Μπαρτολομέο να έχει πάρει τη σκυτάλη από τους συμπαίκτες του.

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, η Μακάμπι συνέχισε να σκορπά τον τρόμο και έφτασε μέχρι και το +36 (93-57 στο 33’). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τους γηπεδούχους να κατεβάζουν ρυθμό και απλά να φτάνουν στο τελικό 104-78.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 52-37, 83-55, 104-78.

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr