Facebook Pixel Sportdog.gr | Αποκλεισμός-σοκ για Παναθηναϊκό! Άθλος Προμηθέα, μόνος του έπαιζε ο Καλάθης (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2019-11-10 19:10:00

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου οι Πατρινοί (81-79).

Προμηθέας Πατρών - Παναθηναϊκός: Τη νίκη της χρονιάς σημείωσε ο Προμηθέας Πατρών, ο οποίος μετά από εκπληκτική εμφάνιση λύγισε τον Παναθηναϊκό σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση (81-79) και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν καλύτερη και διατηρούσε προβάδισμα 10 πόντων στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ενώ οι Πράσινοι του Αργύρη Πεδουλάκη πήγαν να... κλέψουν το ματς στο φινάλε με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Νικ Καλάθη, ωστόσο στην τελευταία επίθεσης (μετά από τάιμ άουτ) ο αρχηγός του Τριφυλλιού δέχθηκε τάπα πάλι μετά από τρίποντο και ο Ουέσλεϊ Τζόνσον στην εξέλιξη της φάσης αστόχησε σε ελεύθερο σουτ τριών πόντων.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας με δίποντο ο Λάνγκστον Χολ διαμόρφωσε το 12-14, 4.00” πριν από το τέλος, με την περίοδο να λήγει στο 20-19, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Τσέις Φίλερ, 2.5” πριν από τη λήξη.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να “γυρίσει” την αναμέτρηση και με τρίποντο του Νικ Καλάθη, 5.01” πριν από τη λήξη, έφτασε τη διαφορά στους 6 πόντους (33–27), με το ημίχρονο να λήγει στο 47-35, μετά από καλάθι του Γιώργου Παπαγιάννη, 5” πριν από το τέλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μάκη Γιατρά κράτησε τη διαφορά στους 9 πόντους (52–43), ύστερα από δίποντο του Οκτάβιους Έλις, 4.40” πριν από τη λήξη. Ο Προμηθέας συνέχισε την τρομερή “επίθεση” του και με τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου από τον Τσέις Φίλερ το σκορ πήγε στο 64–56.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Πεδουλάκη μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και στο 33' είχαν μειώσει στο -3 (66-63). H ισοφάριση ήρθε δια χειρός Τόμας με τρίποντο για το 68-68 και πλέον το ματς είχε αλλάξει ριζικά. Μια βολή του Τζόνσον έδωσε «πράσινο» προβάδισμα, αλλά ακολούθησε μεγάλο τρίποντο του Μπαμπ και δύσκολο σουτ του Χολ για το 73-70. Το σκορ ήταν ισόπαλο μπαίνοντας στο τελευταίο, αλλά εκεί ο Χολ σκόραρε και ο Έλις πήρε την ίδια στιγμή φάουλ και δυο βολές για το 77-73. Μετά από κάρφωμα του Φίλερ (79-73), ο Καλάθης έβαλε μεγάλο τρίποντο κι ακολούθησε άστοχη προσπάθεια του Λίποβι. Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού είχε πάρει «φωτιά» κι έβαλε ακόμη ένα για το 79-79! Ο Χολ πέτυχε απίθανο καλάθι με λέι απ για το 81-79 και η τελευταία επίθεση πέρασε σε πράσινα χέρια. Ο Καλάθης δέχθηκε τάπα και ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Τζόνσον.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Χολ 15 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπαμπ 6 (2/8 τρίποντα), Λίποβι 5 (1), Αγραβάνης 15 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Κασελάκης, Κατσίβελης, Φίλερ 9 (1/4 τρίποντα), Ρόμπινσον 10 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Μπόγρης 6, Έλις 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 14 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράις 3 (0/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 10 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παππάς 2, Βουγιούκας 2, Τζόνσον 6 (1/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Φρεντέτ 4, Καλάθης 23 (6/8 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Γουάιλι 3, Μήτογλου 2, Μπεντίλ 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: 22/36 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 13/18 βολές, 29 ριμπάουντ (24+5), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη, 4 τάπες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 21/38 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 13/18 βολές, 34 ριμπάουντ (24+10), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 τάπες.