Facebook Pixel ΠΑΟΚ: Πήρε το "θρίλερ" με Μπρίντιζι - Πρώτη νίκη στο BCL
| 2019-11-12 21:02:00

Ναι ρε ΠΑΟΚ! Πήρε το "θρίλερ" με Μπρίντιζι - Πρώτη νίκη στο BCL

Σπουδαία επικράτηση του Δικεφάλου με 95-91.

ΠΑΟΚ: Την πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League μετά από τέσσερις ήττες πανηγύρισε ο Δικέφαλος, που νίκησε με 95-91 την ιταλική Μπρίντιζι.

Το παιχνίδι είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ με τον δικέφαλο του βορρά να παίρνει τελικά την νίκη έχοντας σε φοβερή μέρα τον Σμιθ που πέτυχε 27 πόντους.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο δικέφαλος του βορρά με τον Μαργαρίτη να πετυχαίνει τους πρώτους 4 πόντους της ομάδας για το 4-2 στο πρώτο λεπτό. Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά αδρανείς στην άμυνα για να τις βρει το δεκάλεπτο ισόπαλες (23-23).

Στην έναρξη της δεύτερη περιόδου οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με 6 αναπάντητους πόντους πήραν το προβάδισμα (29-23), με την Μπρίντιζι να απαντά με δικό της σερί για το 29-29. Η λήξη της περιόδου ήρθε με δίποντο του Σμιθ που διαμόρφωσε το 45-45.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση και να παίρνουν προβάδισμα 7 πόντων (52-59), με τον ΠΑΟΚ να απαντά με δικό του σερί με δύο τρίποντα του Μπεστ και ένα λέι απ του Τσόχλα γυρνώντας το παιχνίδι για το 60-59. Η περίοδος έληξε με δύο εύστοχες βολές του Μάρτιν διαμορφώνοντας το 70-72.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά στο +6 (75-81), με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά μειώνοντας σε 79-81 με τους Σμιθ και Λιούις να σκοράρουν ενώ στην συνέχεια πέρασε μπροστά με τρίποντο του Λιούις  3’07” για το φινάλε.

Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με την ελληνική ομάδα να δείχνει χαρακτήρα για να πάρει τελικά την νίκη με 95-91.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-45, 70-72, 95-91

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λιούις 18 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές), Σχίζας 2, Σμιθ 27 (7/13 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσόχλας 2, Γουίγκινς 9 (11 ριμπάουντ), Μπεστ 19 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Χατζηνικόλας, Εγκεκέζε, Καρράς, Νόουλς 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 4, Σαρικόπουλος 3 (5 ριμπάουντ).

ΜΠΡΙΝΤΙΖΙ (Βιτούτσι): Μπανκς 15 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 8 ασίστ), Καμπογκράντε 3 (1/4 τρίποντα), Στόουν 8 (2/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τόμπσον 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ζανέλι 3 (1), Μπράουν 19 (9/13 δίποντα, 1/4 βολές), Γκασμπάρντο 5, Ικάνγκι 3 (1), Μάρτιν 23 (7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ραντοσάβλιεβιτς 2.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 28/44 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 21/29 βολές, 39 ριμπάουντ (29+10), 14 ασίστ, 17 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Μπρίντιζι: 23/46 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 21/24 βολές, 30 ριμπάουντ (21+9), 24 ασίστ, 15 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 τάπα.

ΠΗΓΗ: ebasket.gr