Facebook Pixel Νίκησε την Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός
| 2019-11-15 23:29:00

"Ξύπνησε" στο δεύτερο και επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός - Φοβεροί Σπανούλης και Πολ!

του Δημήτρη Σκούφου

Νίκησε την Ζαλγκίρις με 83-74.

Στις νίκες επέστρεψε μετά από δύο βαριές ήττες ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 83-74 της Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ. Οι Ερυθρόλευκοι φόρτσαραν στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στην τρίτη νίκη τους στην Ευρωλίγκα, την ώρα που οι Λιθουανοί υπέστησαν την πέμπτη ήττα τους.

Εξαιρετική εμφάνιση για τον Ολυμπιακό πραγματοποίησε ο Βασίλης Σπανούλης με 16 πόντους και 7 ασίστ, όπως και ο Μπράντον Πολ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 14 πόντους. Τους 3.000 πόντους στην Ευρωλίγκα πέρασε ο Πρίντεζης που σημείωσε 10 πόντους.

Χέρι με χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα του αγώνα στο ΣΕΦ, με την Ζαλγκίρις να δείχνει άγνοια κινδύνου και να βάζει πολύ δύσκολα στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Οι Λιθουανοί άρχισαν με ένα γρήγορο 3-7 υπέρ τους, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Λαντέιλ, την ώρα που ο Ολυμπιακός έβρισκε σκορ με τον Μιλουτίνοφ και τον Σπανούλη, που με δικούς του πόντους πέρασε μπροστά με 11-10 στο 6'. Οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να δέχονται εύκολους πόντους στην άμυνα, αλλά παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 15-18, κατάφεραν να προηγηθούν με 19-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το ματς συνέχισε να έχει τον χαρακτήρα του ντέρμπι και στην δεύτερη περίοδο, όπου ο Ολυμπιακός παρουσίαζε θέμα στο αμυντικό ριμπάουντ, επιτρέποντας στην Ζαλγκίρις να ανανεώσει αρκετές επιθέσεις και να προηγηθεί με 25-31 με ένα τρίποντο του Χέιζ στο 16'.

Η αντίδραση πάντως των Πειραιωτών ήταν άμεση και με τρίποντο του Σπανούλη και καλάθι του Μιλουτίνοφ η διαφορά έπεσε στον πόντο (30-31), με τον αρκετά καλό Ριντ να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους με 35-33, όμως ο εξαιρετικός Λαντέιλ και ο Γιανκούνας ανέτρεψαν το σκορ και το έκαναν 37-39 με το τέλος του πρώτου μέρους.

Με ένα γρήγορο σερί 8-0 ο Ολυμπιακός πήγε το σκορ στο 45-39 με την έναρξη του δεύτερου μέρους και έδειξε να... ξυπνάει σε άμυνα και επίθεση. Η ευστοχία έξω από τα 6,75μ. βελτιώθηκε και με τους Σπανούλη, Μιλουτίνοφ και Πολ να "τραβάνε" επιθετικά οι Ερυθρόλευκοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι.

Ένα γκολ-φάουλ του Ριντ διαμόρφωσε το 58-51 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο η Ζαλγκίρις κατάφερνε να μένει στο ματς χάρη στην καλή μέρα των Λαντέιλ και Γουόκαπ, χάνοντας μόλις με πέντε πόντους (60-55) στο 30'.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα τρίποντο του Πολ πήγε την διαφορά στο +10 (71-61) έξι λεπτά πριν από το τέλος. Ο Ρότσετσι έκανε το 74-61 με δικό του τρίποντο και ο Πολ το 76-63 με κάρφωμα και παρότι η Ζαλγκίρις μείωσε σε 81-74 δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω, με τους Πειραιώτες να κερδίζουν με 83-74 πετυχαίνοντας την τρίτη τους νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 37-39, 60-55, 83-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ, Ρότσεστι 8 (2/4 τρίποντα, 2 ασίστ), Μπάλντγουιν, Πολ 14 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 16 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοβ 14 (4/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρούμπιτ 4, Ριντ 10 (4/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 10 (2/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Πέρες 5, Λεκαβίτσιους 14 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Χέιζ 3 (1), Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 1, Γκέμπεν 5, Γιοκουμπάιτις, Λεντέι 4, Λαντέιλ 23 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Γκριγκόνις 5 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ουλανόβας 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/28 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 21/25 βολές, 26 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 2 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 22/44 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 18/19 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη