Facebook Pixel Τεράστια νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού με 99-93 στην παράταση!
| 2019-12-06 23:39:00

Εφτάψυχος ο Παναθηναϊκός! Πήρε στην παράταση τον Ολυμπιακό μετά από απίθανη μάτσαρα!

του Δημήτρη Σκούφου

Τεράστιο παιχνίδι και νίκη για τους Πράσινους με 99-93.

Τι ΜΑΤΣΑΡΑ ήταν αυτή πάλι! Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός μας πρόσφεραν ένα εκπληκτικό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, που τελικά ανέδειξε νικητές τους Πράσινους στην παράταση με 99-93 κι ενώ η κανονική διάρκεια είχε λήξει 86-86.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα σταθερά μικρό προβάδισμα μέχρι την τρίτη περίοδο, φτάνοντας την διαφορά πάντως και στο +13 (54-41), όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να φέρουν το ματς στα μέτρα τους, να περάσουν μπροστά και να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι τέλους.

Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 86-86 με τον Παπαγιάννη 3,4'' πριν το τέλος κι έτσι το ντέρμπι πήγε στην παράταση, όπου οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στην όγδοη νίκη τους στην Ευρωλίγκα, με το τελικό 99-93, ενώ ο Ολυμπιακός έπεσε σε ρεκόρ 5-7.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο απίθανος Ταϊρίς Ράις, ο οποίος σταμάτησε στους 41 πόντους με 8/16 τρίποντα, 5/7 δίποντα και 7/7 βολές και ήταν καθοριστικός στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού.

Από την άλλη πλευρά εκπληκτικό ματς από τον Ολυμπιακό πραγματοποίησε ο Μπράντον Πολ με 17 πόντους, ενώ ο Σπανούλης τελείωσε με 18 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 2-7 στα πρώτα λεπτά του ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, όμως ο Παναθηναϊκός έκανε ένα 6-0 σερί και πέρασε μπροστά με 8-7. Παρόλα αυτά, οι Ερυθρόλευκοι έδειχναν να πατούν καλύτερα στο παρκέ, έχοντας περιορίσει επιθετικά τους Πράσινους, οι οποίοι βασίζονταν περισσότερο σε ατομικές ενέργειες των Καλάθη, Φριντέτ και Παπαπέτρου.

Ο Σπανούλης βρήκε πολλές φορές ανοιχτό διάδρομο από αριστερά και σκόραρε εύκολα με λέι-απ, δίνοντας προβάδισμα στους Πειραιώτες με 10-13 στο 5' της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες πορεύονταν χέρι-χέρι, αλλά παρότι ο Παναθηναϊκός έδειχνε... κολλημένος στην επίθεση κατάφερε να βρίσκεται μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου με 18-17.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στην δεύτερη περίοδο, στην οποία όμως έκανε την διαφορά ο Ταϊρίς Ράις, ο οποίος σκόραρε σχεδόν από... παντού. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε 3/3 δίποντα και σε 3/5 τρίποντα και με 18 πόντους ήταν εκπληκτικός, οδηγώντας μόνος του στο σκοράρισμα τους Πράσινους. Το 30-23 υπέρ των γηπεδούχων στο 7,25'' έγινε γρήγορα 33-32 με τρίποντο του Σπανούλη, όμως ορισμένα καλάθια του Μήτογλου, αλλά και ένα buzzer beater του Ράις έδωσαν ώθηση και προβάδισμα 7 πόντων (46-39) στο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό.

Ειδικής μνείας αξίζει το γεγονός πως στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν είχε κάνει κανένα λάθος, αλλά είχε και μόλις 4 ασίστ, δείγμα του πόσο δεν γυρνούσε η μπάλα στην επίθεση.

Πήρε διαφορά ο ΠΑΟ - Επιστροφή από Ολυμπιακό!

Με τον Τόμας να ανεβάζει αισθητά την απόδοσή του και τον Φριντέτ να σκοράρει τους πρώτους του πόντους ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για πρώτη φορά με διαφορά 13 πόντων (54-41), όμως ο Ολυμπιακός δεν έδειξε να αποσυντονίζεται, συνέχισε το πλάνο του και βγάζοντας... λαγούς από το καπέλο με παίκτες όπως ο Μπόλντγουιν, ο Τσέρι και ο Ριντ, μείωσε σταδιακά και έφτασε στο -7 (58-51) με καλάθια του τελευταίου.

Ένα τρίποντο του Παπαπέτρου έκανε το σκορ 61-51, όμως με καλάθια του Πολ και του Μπόλντγουιν το σκορ πήγε στο 61-56 και στη συνέχεια στο 63-59 με τρίποντο του Βεζένκοφ. Ο Μπόλντγουιν έριξε ακόμα περισσότερο την διαφορά, κάνοντας με ωραίο καλάθι το 63-61 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Απίστευτο παιχνίδι και... παράταση!

Ο Πολ έδωσε προβάδισμα μετά από ώρα στον Ολυμπιακό με τρίποντό του (63-64), όμως ο... ασταμάτητος Ράις απάντησε με δικό του και έκανε το 66-64 και με νέο τρίποντο του Αμερικανού το σκορ έγινε 69-64 για τον Παναθηναϊκό. Το ματς ήταν ένα απίθανο show του Ράις από την μία πλευρά και του Πολ από την άλλη, με τον πρώτο να φέρνει τους Πράσινους στο +6 (74-68), όμως οι Πειραιώτες μείωσαν γρήγορα και πάλι και διαμόρφωσαν το 74-73 με τρίποντο του Πολ.

Το 76-73 από τον Καλάθη έγινε 76-76 με τρίποντο του Σπανούλη, ο οποίος με δύο βολές έγραψε το 76-78 υπέρ της ομάδας του. Ο Πολ σηκώθηκε και πάλι για τρεις και ευστόχησε για το +3 του Ολυμπιακού (78-81) στο 36', όμως ο ασύλληπτος Ράις έβαλε νέο τρίποντο κάνοντας το 81-81. Τρίποντο του Τσέρι έγραψε το 81-84, με τον Καλάθη να μειώνει σε 83-84 με floater και στη συνέχεια να ευστοχεί σε μία βολή για το 84-84.

Ο Βεζένκοφ με 1/2 έκανε το 84-85 και ο Πολ τον μιμήθηκε κάνοντας το 84-86. Ο Παπαγιάννης έβαλε ένα απίθανο καλάθι 3,4'' για το τέλος ισοφαρίζοντας σε 86-86. Στα τελευταία δεύτερα ο Ολυμπιακός έχασε τη μπάλα, όμως το σουτ του Καλάθη δεν βρήκε στόχο και το απίστευτο ντέρμπι οδηγήθηκε στην παράταση.

Το πήρε ο πιο... ψύχραιμος!

Ο Ράις συνέχισε το... βιολί του και με τρίποντο έκανε το 89-86 στο ξεκίνημα της παράτασης, ωστόσο ο Μιλουτίνοφ, ο Πρίντεζης και ο Σπανούλης με δικά τους καλάθια γύρισαν το ματς και το έκαναν 89-91 για τον Ολυμπιακό. Εντούτοις, οι Πράσινοι με τρεις βολές του Φριντέτ, δύο του Ράις και ένα καλάθι του τελευταίου έκαναν ένα 7-0 σερί και πήγαν το σκορ στο 96-91, 1,43'' πριν το τέλος.

Ο Παπανικολάου μείωσε σε 96-93, 25'' πριν το τέλος, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν ψύχραιμος στις κρίσιμες βολές και έφτασε στη νίκη με το τελικό 99-93, σε ένα ματς που θα μείνει στην ιστορία ως ένα από τα πιο συγκλονιστικά ανάμεσα στους δύο αιωνίους.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 13 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ράις 41 (5/7 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 7/7 βολές), Παπαγιάννης 5 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Παππάς, Βουγιούκας, Τζόνσον, Φρεντέτ 7 (0/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Καλάθης 14 (6/11 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μήτογλου 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπεντίλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι, Μπάλντουιν 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πολ 17 (5/8 τρίποντα, 2/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 18 (4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Τσέρι 7 (1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (1), Πρίντεζης 7 (2/8 δίποντα), Παπανικολάου 5 (1), Ρούμπιτ 2, Ριντ 4 (2/3 δίποντα).