Facebook Pixel Sportdog.gr | Όταν... πάτησε γκάζι, το καθάρισε η Μπάγερν
| 2019-12-13 23:33:00

Όταν... πάτησε γκάζι, το καθάρισε η Μπάγερν

Άνετη νίκη κόντρα στη Ζενίτ με 77-69.

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα η Μπάγερν Μονάχου, καθώς επικράτησε της Ζενίτ με 77-69. Η γερμανική ομάδα δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο επέβαλλε τον ρυθμό της, πήρε διψήφια διαφορά και κατάφερε τελικά να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λούτσιτς, ο οποίος πρόσφερε πολύτιμες λύσεις στους γηπεδούχους.

Η Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε εξαιρετικά και με πρωταγωνιστή τον Λο προηγήθηκε με 7-1. Η Ζενίτ απάντησε άμεσα και με δικό της σερί 8-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (7-9). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους Ρώσους να είναι μπροστά στο σκορ με 15-14.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Λο να είναι εξαιρετικός για τους γηπεδούχους (20-20). Στην αντίπερα όχθη, ο Αμπρομάιτις με 10 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τη Ζενίτ και κράταγε κοντά στο σκορ τη ρωσική ομάδα (29-27). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με τη γερμανική ομάδα να έχει ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων (37-35).

Η Μπάγερν Μονάχου στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε με πατημένο το γκάζι και με ένα εντυπωσιακό σερί 12-3 κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (49-38). Η γερμανική ομάδα συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς και κράτησε σχετικά εύκολα το προβάδισμα της μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (61-50).

H διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε μέχρι και τους 14 πόντους (66-52). Η Ζενίτ αντέδρασε και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (70-61). Η γερμανική ομάδα κράτησε το προβάδισμα της και πήρε τελικά τη νίκη με 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 37-35, 61-50, 77-69
Μπάγερν Μονάχου (Ράντοντσιτς): Κινγκ, Κόπονεν 11 (1), Μονρό 12, Λούτσιτς 17 (3), Λο 11 (7 ασ.), Ζίπσερ 2, Νέλσον 5, Φλακαντόρι 11 (4/4 δ., 1/1 τρ.), Μπαρτέλ 3, Λεσόρ 5, Ουέστις
Ζενίτ (Πλάθα): Άιβερσον 3, Αλμπισί 7 (1), Πονκρασόφ 5, Χόλινς 3 (1), Τόμας 5 (1), Ρένφρο 18 (3), Κβοστόφ 2, Πουσκόφ, Τρούσκιν 6 (2), Αμπρομάιτς 13 (2), Αγιόν 7

Πηγή: ebasket.gr