Facebook Pixel Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός: Τον "σκότωσαν" Ντιλέινι και... άμυνα - Το πάλεψε, αλλά δεν μπορούσε ο Παναθηναϊκός
| 2019-12-13 23:47:00

Τον "σκότωσαν" Ντιλέινι και... άμυνα - Το πάλεψε, αλλά δεν μπορούσε ο Παναθηναϊκός

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Ήττα για το Τριφύλλι με 98-86 από τη Μπαρτσελόνα.

Ο Παναθηναϊκός τα έδωσε όλα κόντρα στη Μπαρτσελόνα, όμως πλήρωσε την κακή του άμυνα και την τεράστια αδυναμία του στα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πέμπτη ήττα του στη Euroleague με 98-86.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μάλκολμ Ντιλέινι, που «σκότωσε» τους Πράσινους με 17 πόντους και πέντε τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ μεγάλη ζημιά έκαναν οι Νίκολα Μίροτιτς (21 πόντοι) και Μπράντον Ντέιβις (12 πόντοι).

Για τον Παναθηναϊκό ο Τζίμερ Φριντέτ είχε 19 πόντους, με τον Νικ Καλάθη να πετυχαίνει 13, αλλά να μη σκοράρει καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο, τον Ντεσόν Τόμας να προσθέτει 12 και τον Ταϊρίς Ράις 10 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 8-5, ενώ τον περιμένει η… διαβοβδομάδα της Euroleague, καθώς την ερχόμενη Τρίτη υποδέχεται τη Φενέρμπαχτσε και την Πέμπτη παίζει στο Ισραήλ με την Μακάμπι.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να περιορίσει τον Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος έκανε μεγάλη ζημιά στη ρακέτα του Τριφυλλιού, φτάνοντας από πολύ νωρίς τους 10 πόντους, με τη Μπαρτσελόνα να παίρνει προβάδισμα 12-4. Ο Νικ Καλάθης ήταν αυτός που σήμανε την αντεπίθεση των Πρασίνων, με άξιο συμπαραστάτη τον Ντεσόν Τόμας, και ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 5 (21-16) στο 7’.

Με τρεις βολές του Ράις οι Πράσινοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο όντες πίσω στο σκορ με 28-23, ενώ στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Καλάθης πέτυχε πέντε σερί πόντους, με το Τριφύλλι να μειώνει στο καλάθι (30-28). Παρ’ όλα αυτά, η Μπαρτσελόνα μπόρεσε να ξεφύγει και πάλι με «όπλο» την κυριαρχία της στα ριμπάουντ. Χαρακτηριστικό είναι πως οι Καταλανοί ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 10 επιθετικά ριμπάουντ και 7 περισσότερα από τους Πράσινους στο σύνολο (16-9).

Ο Μπράντον Ντέιβις πρωταγωνίστησε στη δεύτερη περίοδο του αγώνα και με 10 πόντους, με τη Μπαρτσελόνα να ξεφεύγει με 45-37 στο 17’. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με μαζεμένους πόντους από Καλάθη και Παπαπέτρου (45-42), όμως η Μπάρτσα ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 12-5 και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 55-47.

Ο Τζίμερ Φριντέτ μπήκε «καυτός» στο δεύτερο ημίχρονο. Μπορεί η Μπαρτσελόνα να έφτασε σε διψήφια διαφορά (57-47), όμως ο Αμερικανός με 5 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 57-52, ενώ στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Μήτογλου και Τόμας, που με σημαντικά καλάθια έφεραν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση… αναπνοής (60-58). Η απάντηση της Μπάρτσα ήρθε δια χειρός Ντιλέινι, καθώς ο Αμερικανός πέτυχε δύο τρίποντα και άνοιξε τη διαφορά στο 68-61. Δύο καλάθια, από Φριντέτ και Βουγιούκα, κράτησαν το Τριφύλλι κοντά στο σκορ, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 71-65 υπέρ των Καταλανών.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο «καθάρισε» για τη Μπαρτσελόνα ο Ντιλέινι, που έδωσε… ρεσιτάλ στην επίθεση. Ο Ράις μείωσε σε 71-67 για τον Παναθηναϊκός, αλλά ο σταρ της Μπαρτσελόνα Αμερικανός απάντησε με τρίποντο, για να ακολουθήσει ακόμα από τον Οριόλα και οι Καταλανοί να ξεφύγουν εκ νέου με 79-69. Ο Ράις κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό με τρίποντο, ενώ στη συνέχεια έπαιξε εξαιρετική άμυνα και έβγαλε ασίστ για νέο τρίποντο, από τον Τόμας, με τους Πράσινους να μειώνουν ξανά στους 4 (81-77).

Στα τελευταία έξι λεπτά, ωστόσο, η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση, αντιθέτως οι Καταλανοί οδηγήθηκαν από τον καταπληκτικό Ντιλέινι. Συνεχόμενα καλάθια του Αμερικανού έδωσαν… αέρα στη Μπάρτσα, ενώ ένα τρίποντο… μαχαιριά του Αμερικανού έφερε τοους Μπλαουγκράνα στο +13 (94-81). Οι Πράσινοι δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν και έφυγαν ηττημένοι με 98-86 από τη Βαρκελώνη.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντέιβις 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Χάνγκα 5 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Σμιτς 7 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Οριόλα 7 (1), Αμπρίνες 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Χίγκινς 7 (5 ασίστ), Ντιλέινι 17 (1/1 δίποντο, 5/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Κούριτς 6 (2), Μίροτιτς 23 (5/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Τόμιτς 9 (5 ριμπάουντ).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 12 (1/7 τρίποντα), Ράις 10 (1), Παπαγιάννης 6 (4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 10 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παππάς, Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φρεντέτ 19 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Καλάθης 13 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 λάθη, 1 τάπα), Γουάιλι 6, Μήτογλου 5, Μπεντίλ 3 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: 22/35 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 15/19 βολές, 34 ριμπάουντ (26+8), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 τάπα.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 26/38 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 13/19 βολές, 25 ριμπάουντ (20+5), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 τάπα.