Facebook Pixel Sportdog.gr | Νέα... βόμβα στη Euroleague - Μεγάλο "δώρο" στον ΠΑΟ!
| 2019-12-14 00:03:00

Νέα... βόμβα στη Euroleague - Μεγάλο "δώρο" στον ΠΑΟ!

Η Βιλερμπάν νίκησε εντός έδρας και τη Μιλάνο.

Euroleague: Μία σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η Βιλερμπάν, καθώς επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 89-82. Η γαλλική ομάδα ήταν πίσω στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά με ένα εκπληκτικό δεύτερο μέρος κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει τη νίκη. Λάιτι και Τέιλορ πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις και “σκότωσαν” την ομάδα του Έτορε Μεσίνα.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (8-8). Σ΄εκείνο το σημείο η Αρμάνι Μιλάνο έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 και κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (8-16). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα τους, αλλά η Βιλερμπάν έδειξε αντίδραση και μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αρμάνι Μιλάνο ήταν εξαιρετική και κατάφερε να χτίσει μία διαφορά των εννιά πόντων (26-35). Η Βιλερμπάν στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις πόντους (38-42). Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ, όμως, ήταν αυτός που μίλησε τελευταίος, καθώς ευστόχησε σε τρίποντο (έφτασε τους 8 πόντους) και έκανε το 45-38, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Η Βιλερμπάν μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και με επί μέρους 6-1 μείωσε τη διαφορά στους 2 πόντους (44-46). Ο Λάιτι συνέχισε να κάνει μεγάλη ζημιά στους φιλοξενούμενους (15 πόντοι), ενώ η Βιλερμπάν με καλάθι του Μπάκο έφερε το ματς στα ίσια ύστερα από αρκετή ώρα (54-54). Η γαλλική ομάδα συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση και έφερε τούμπα το ματς και προηγήθηκε με 61-57, ενώ ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (70-61) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το σερί των Γάλλων συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο και με δύο συνεχόμενα καλάθια το σκορ έγινε 74-61 υπέρ των γηπεδούχων. Η Αρμάνι προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι κράταγαν σε απόσταση τους Ιταλούς (76-69). Η Βιλερμπάν συνέχισε τον βομβαρδισμό της και με συνεχόμενα τρίποντα ανέκτησε τη διψήφια διαφορά της (85-74).

Η Βιλερμπάν κράτησε μέχρι το τέλος τα ηνία του σκορ και πήρε τη μεγάλη νίκη με 89-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-45, 70-61, 89-82
Βιλερμπάν (Μίτροβιτς): Τζάκσον 9, Τέιλορ 18 (3), Γιεκίρι 8, Καχούντι 9, Μαλεντόν, Λομάζ, Νουά 2, Τσαρλς 9 (1), Ντιό, Μπακό 8, Λάιτι 19 (2), Στρέιζελ 7 (2)
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντελά Βάλε, Μακ 5 (1), Μίτσοφ 7, Μπιλίγκα, Γκουντάιτις 12, Μορασίνι 9 (1), Ρολ 7 (1), Ροντρίγκεθ 13 (10 ασ.), Ταρζέφσκι 12, Ουάιτ, Μπρουκς 3 (1), Σκόλα 14 (2)

Πηγή: ebasket.gr