Facebook Pixel ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός: Πράσινα Λιοντάρια κατασπάραξαν την Αρκούδα - Επική νίκη του Παναθηναϊκού μέσα στη Ρωσία!
| 2020-01-03 21:09:00

Πράσινα Λιοντάρια κατασπάραξαν την Αρκούδα - Επική νίκη του Παναθηναϊκού μέσα στη Ρωσία!

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Τεράστιο διπλό με 106-102 στην παράταση!

Ένας συγκλονιστικός Παναθηναϊκός άλωσε το Καλίνινγκραντ, φεύγοντας με τεράστιο διπλό (106-102)  επί της ΤΣΣΚΑ στην παράταση!

Ο Νικ Καλάθης έκανε εκπληκτική εμφάνιση με 22 πόντους και 17 ασίστ, ενώ ήταν αυτός που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (89-89) με μεγάλο τρίποντο στα 7 δεύτερα πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας!

Εντυπωσιακός ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 25 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Παπαπέτρου (14π.), Φριντέτ (15π.) και Τόμας (12π.).

Έτσι οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έκαμψαν την αντίσταση των Τζέιμς και Χάκετ, οι οποίοι έκαναν τρομερά πράγματα στην επίθεση με 30 και 24 πόντους αντίστοιχα.

Την Πέμπτη 9 Ιανουαρίου οι Πράσινοι έχουν ακόμα μια δύσκολη αποστολή, αντιμετωπίζοντας την Αρμάνι Μιλάνο εκτός έδρας.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ διαβασμένος και με μεγάλη ενέργεια στην άμυνα, μην επιτρέποντας στην ΤΣΣΚΑ να επιβάλλει τον ρυθμό της. Ο Φριντέτ ξεκίνησε με 7 γρήγορους και ο Μήτογλου άρχισε το... ρεσιτάλ του στο πρώτο ημίχρονο (15 πόντοι και 7 ριμπάουντ στο πρώτο μέρος), με τους Πράσινους να παίρνουν προβάδισμα με 5 (6-11). Η ΤΣΣΚΑ απάντησε με επιμέρους σκορ 11-2 και προηγήθηκε με 17-13 και εν συνεχεία με 22-15, για να έρθει η απάντηση του Τριφυλλιού.

Με τον Μήτογλου να πετυχαίνει 6 πόντους, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 8-0 και πέρασε μπροστά με 22-23, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν… χέρι χέρι στο σκορ για πέντε λεπτά. Στο 17’ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 7 πόντους (34-41) χάρη σε συνεχόμενα καλάθια από Τόμας και Μήτογλου, όμως οι Ρώσοι απάντησαν με δύο σερί τρίποντα και πλησίασαν στον πόντο (40-41). Με τους Φριντέτ, Μήτογλου και Καλάθη να δίνουν λύσεις, ο Παναθηναϊκός έκοψε την αντεπίθεση της ΤΣΣΚΑ και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενος στο σκορ με 49-45.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με καταπληκτική άμυνα και το κρεσέντο των Μήτογλου και Φριντέτ να συνεχίζεται. Παράλληλα, ανέβηκαν επιθετικά και οι Καλάθης, Γουάιλι, με το Τριφύλλι να κάνει ένα εκπληκτικό πεντάλεπτο και να ξεφεύγει με διψήφια διαφορά (49-60). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση οι Χάκετ και Τζέιμς, γυρίζοντας το παιχνίδι για την ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισε να σουτάρει με υψηλά ποσοστά ευστοχίας και έτρεξε σερί 10-0 μειώνοντας άμεσα σε 59-60. Καλάθηκς και Γουάιλι κράτησαν μπροστά τον Παναθηναϊκό, όμως η ΤΣΣΚΑ ανέκτησε το προβάδισμα με τρελό τρίποντο του Τζέιμς από μακρινή απόσταση (66-64).  Πέντε πόντοι από Γουάιλι και Καλάθη και ένα τρίποντο του Χάκετ είχαν ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στο τελευταίο δεκάλεπτο ισόπαλες με 69-69.

Η τέταρτη περίοδος του αγώνα εξελίχθηκε σε θρίλερ. Χάκετ και Τζέιμς συνέχισαν το κρεσέντο τους, όμως ο Παναθηναϊκός είχε τις απαντήσεις, με τον Παπαπέτρου να βγαίνει μπροστά και να πετυχαίνει μεγάλα σουτ, πλαισιώνοντας τον καταπληκτικό Καλάθη. Ακόμα κι όταν η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 6 (87-81) στο 35’, οι Πράσινοι δεν άφησαν τους Ρώσους να τελειώσουν το παιχνίδι. Ο Τζόνσον έβαλε μεγάλο τρίποντο μειώνοντας σε 87-84, ο Χάινς απάντησε για το 89-84, όμως η άμυνα του ΠΑΟ δεν επέτρεψε άλλο καλάθι στους Ρώσους. Ο Παπαπέτρου σκόραρε για το 89-86 και ο Καλάθης ισοφάρισε σε 89-89 με τρίποντο στα 7 δεύτερα πριν το τέλος. Ο Τζέιμς έκανε βήματα στην τελευταία κατοχή της ΤΣΣΚΑ και εν συνεχεία ο Μήτογλου δεν μπόρεσε να σκοράρει με δύο αμυντικούς «κολλημένους» πάνω του, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση!

Εκεί μίλησε το «κρύο αίμα» των παικτών του Τριφυλλιού. Ενώ η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε με 1/5 βολές, ο Παναθηναϊκός τρίποντα από Τζόνσον και Καλάθη και ξέφυγε με 5 (92-97). Ο Βοροντσέβιτς μείωσε σε 93-98 και το παιχνίδι κρίθηκε στις βολές στο τελευταίο δίλεπτο. Οι Πράσινοι ήταν ψύχραιμοι και κράτησαν την υπέρ τους διαφορά, με τον Φριντέτ να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε ζευγάρι βολών ενώ απέμεναν μόλις 2 δεύτερα και διαμόρφωσε το τελικό 106-102, «σφραγίζοντας» μια επική νίκη για τον Παναθηναϊκό!

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 45-49, 69-69, 89-89 κ.α., 102-106 παρ.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι 3 (1), Τζέιμς 30 (4/11τρ.), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 9 (1), Φόιγκτμαν 5 (1), Βοροντσέβιτς 7 (1), Χάκετ 24 (5), Κουφός, Χίλιαρντ 2, Κουρμπάνοφ 8 (2), Χάινς 14, Μπέικερ.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 12 (2), Ράις 2, Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 14, Τζόνσον 6 (2), Μπράουν, Φριντέτ 15 (2), Καλάθης 22 (3τρ., 17ασ.), Γουάιλι 6, Μήτογλου 25 (16ριμπ.).