Facebook Pixel Βαλένθια – Ολυμπιακός: Τεράστιο διπλό... δώρο στον Μπαρτζώκα - "Άλωσε" τη Βαλένθια ο Ολυμπιακός και ελπίζει για 8αδα!
| 2020-01-10 23:59:00

Μεγάλη νίκη με 93-91. Κορυφαίοι Πρίντεζης, Παπανικολάου, Βεζένκοφ.

Βαλένθια – Ολυμπιακός: Σε ένα ματς που ήταν σαφώς καλύτερος, αλλά το έκανε θρίλερ στην τελευταίε περίοδο χάνοντας διαφορά ακόμα και οκτώ πόντων, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στη Βαλένθια με 93-91 και ελπίζει ακόμα και στην πρόκριση στα πλέι οφ, στην... εποχή Μπαρτζώκα.

Ο Έλληνας κόουτς έχει συμφωνήσει σε όλα, θα ανακοινωθεί άμεσα και θα κάτσει στον πάγκο για τα δύο εντός έδρας ματς της διαβολοεβδομάδας με Άλμπα και Μπάγερν Μονάχου. Οι Πειραιώτες έχουν πλέον ρεκόρ 7-11 και με το εύκολο πρόγραμμα που ακολουθεί, παραμένουν ζωντανοί για την οκτάδα.

Κορυφαίοι της βραδιάς ήταν ο Πρίντεζης με 18 πόντους, ο Βεζένκοφ με 17 και ο Παπανικολάου με 16, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν επίσης οι Πολ, Ρότσεστι και Σπανούλης.

Το ματς:

Ο Κώστας Παπανικολάου ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και σημείωσε τους 4 πρώτους πόντους της αναμέτρησης (0-4). Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν φανταστικοί στην άμυνα και έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους. Ο Παπανικολάου συνέχισε να σκοράρει και γρήγορα γρήγορα έφτασε τους έξι πόντους (2-8). Ο Σαν Εμετέριο πήρε το “όπλο” του και με 2 εύστοχα σουτ τριών πόντων σε ισάριθμα σουτ ισοφάρισε το ματς (8-8).

Ο Ρούμπιτ φορτώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ και αποσύρθηκε από τον Κεστούτις Κεμζούρα. Ο Τέιλορ Ρότσεστι πέτυχε το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση και έβαλε ξανά μπροστά τους ερυθρολεύκους (10-12). Ο Παπανικολάου πέτυχε ακόμη ένα καλάθι, έφτασε τους 8 πόντους και έκανε το 14-12. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο και ολοκληρώθηκε ισόπαλο (16-16).

Ο Μπράντον Πολ πέτυχε τρίποντο στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά ο Βίβες απάντησε άμεσα (19-19). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να χτίσουν μία καλή διαφορά (25-25). Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε με ένα σερί 8-0 και συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να προηγηθεί με έξι πόντους (29-35).

Η Βαλένθια προσπάθησε να πλησιάσει, αλλά ο Σάσα Βεζένκοφ που ήταν εξαιρετικός (7 πόντοι) και ο Σπανούλης που μοίραζε τη μία ασίστ πίσω από την άλλη (4 ασίστ) κρατούσαν σταθερή τη διαφορά (31-39). Ο Ολυμπιακός, όμως, δεν είχε την ίδια καλή εικόνα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου και δέχθηκε ένα σερί 5-0 και οι “νυχτερίδες” πλησίασαν στους 3 πόντους (36-39).

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο μέρος και με εξαιρετικό Κόνιαρη προηγήθηκε με 47-42. Ο Κώστας Παπανικολάου συνέχισε να είναι εντυπωσιακός και στο δεύτερο ημίχρονο και ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (42-50). Ο Αντώνης Κόνιαρης ήταν πραγματικά εξαιρετικός στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασε τους 8 πόντους και έδωσε διψήφιο προβάδισμα στον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο παιχνίδι (43-53).

Η Βαλένθια δεν το έβαλε κάτω και με συνεχόμενα καλάθια κατάφερε να επιστρέψει και πάλι στο ματς (55-58). Σ΄εκείνο το σημείο μίλησε ο Μπράντον Πολ, ο οποίος με ένα μεγάλο τρίποντο (3/4) έδωσε μεγάλη ανάσα στους φιλοξενουμένους (55-61). Η ισπανική ομάδα πλησίασε ξανά στους 2 πόντους, αλλά ο εξαιρετικός Σάσα Βεζένκοφ σκόραρε για τρεις (12 πόντοι), ενώ ο Πρίντεζης ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους (63-70).

Η Βαλένθια με σερί 7-0 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου έκανε το 70-70, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του σερί και με νέο τρίποντο του Βεζένκοφ προηγήθηκε με 78-70. Οι “ερυθρόλευκοι”, όμως, πάλι κόλλησαν στο σκορ και δέχθηκαν σερί 9-0 και βρέθηκαν πίσω στο σκορ (79-78). Ο Κώστας Παπανικολάου έδωσε μεγάλη ανάσα στον Ολυμπιακό και έκανε το 80-79. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν σε εξαιρετική ημέρα πέτυχε και δεύτερο συνεχόμενο καλάθι και κράτησε τα ηνία του σκορ για τους φιλοξενούμενους (80-82).

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του ματς μέχρι το τέλος και τελικά πήρε τη νίκη με 93-91.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-39, 63-70, 91-93

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 9 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 20 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Εντούρ 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Αμπάλντε 1, Λαμπεϊρί 2 (5 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ 11 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 2 (1/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βίβες 6 (2), Σαν Εμετέριο 23 (5/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/11 βολές, 4 ριμπάουντ), Σάστρε 1, Ντόρνεκαμπ 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 7 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάλντουιν 2, Πολ 12 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κόνιαρης 8 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα), Σπανούλης 10 (3/4 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μιλουτίνοβ (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 17 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 18 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 16 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 3