Facebook Pixel Ολυμπιακός – Άλμπα Βερολίνου: Αδιόρθωτος και με Μπαρτζώκα! Ήττα-σοκ από την Άλμπα στο ΣΕΦ, μόνο με... θαύμα οκτάδα
| 2020-01-14 22:50:00

Αδιόρθωτος και με Μπαρτζώκα! Ήττα-σοκ από την Άλμπα στο ΣΕΦ, μόνο με... θαύμα οκτάδα

του Βαγγέλη Καράμαλη

Κάκιστη εμφάνιση για τον Ολυμπιακό και ήττα 86-93.

Ολυμπιακός – Άλμπα Βερολίνου: Με ήττα συνοδεύτηκε το ντεμπούτο της δεύτερης θητείας του Γιώργου Μπαρτζώκα στον Ολυμπιακό, καθώς στο πρώτο του παιχνίδι γνώρισε την ήττα στο ΣΕΦ από την τελευταία μέχρι απόψε Άλμπα με 86-93.

Οι Πειραιώτες είχαν κάκιστοι εμφάνιση, κυνηγούσαν συνεχώς το σκορ από τη δεύτερη περίοδο και μετά, ενώ παρά τη μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, με τον Βασίλη Σπανούλη να είναι ο μοιραίος αστοχώντας σε δύσκολο τρίποντο με το σκορ στο 86-87!

Με την ήττα αυτή ο Ολυμπιακός απομακρύνθηκε κι άλλο από την οκτάδα, έχει ρεκόρ 7-12 και τα πλέι οφ μοιάζουν σιγά –σιγά με μακρινό όνειρο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά καλά για τον Ολυμπιακό και βρίσκοντας κυρίως με καλάθια των Πρίντεζη, Σπανούλη και Μιλουτίνοφ, ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ. Ο «Πριν» έκανε το 4-2 και οι Σπανούλης - «Μίλου» το 12-6. Η Άλμπα ωστόσο εκμεταλλευόμενη τις αργές περιστροφές των Πειραιωτών στην άμυνα, έβρισκε ελεύθερα σουτ και έμενε κοντά. Ο Γκιεντράιτις με τρίποντο έκανε το 12-9, ο Σίβα το 18-16 και ο Έρικσον το 20-19. Το δεκάλεπτο πάντως έκλεισε με κάρφωμα του Μιλουτίνοφ για το 22-19!

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τρίποντο του Σίβα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (22-22), και να περάσουν μπροστά με τρίποντο του Έρικσον μετά από καλάθι του Βεζένκοφ (24-25). Η γερμανική ομάδα ήταν εξαιρετική στο μακρινό σουτ και πήρε διψήφιο προβάδισμα συνεχόμενα τρίποντα από Έρικσον και Γκεντράιτις (30-41) στο 16’. Ο Ολυμπιακός μείωσε με το πρώτο του τρίποντο δια χειρός Κόνιαρη (33-41) με τον Σπανούλη να σκοράρει στο φινάλε του ημιχρόνου για 2 για το (42-50).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα προσπάθησε να πιέσει καλύτερα στην μπάλα για να περιορίσει το μακρινό σουτ των Γερμανών και μείωσε στους έξι με το 2ο δικό του τρίποντο (47-53), ενώ στην συνέχεια έφερε το παιχνίδι στο καλάθι με τρίποντο του Παπανικολάου (58-60). H άμυνα του Ολυμπιακού δημιούργησε προβλήματα στην Άλμπα να δίνει με τον Βεζένκοφ με εύστοχο τρίποντο να δίνει προβάδισμα τριών πόντων στους ερυθρόλευκους (71-68) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Οι Γερμανοί αντεπιτέθηκαν στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και με ένα επιμέρους 14-2 πήραν διαφορά 9 πόντων με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ (73-82). Ο Κόνιαρης μείωσε στους 6 με το τρίτο του τρίποντο (80-86) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε δίνοντας το σύνθημα της αντεπίθεσης στους συμπαίκτες του.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε φοβερή άμυνα στα τελευταία λεπτά με τον Πρίντεζη με βολές να μειώνει στους 4 (83-87) και στην συνέχεια με καλάθι μετά από πάσα του Σπανούλη (85-87), με τον Μιλουτίνοφ να εκτελεί βολές με 28’’ στο χρονόμετρο. Ο Σέρβος είχε 1/2, οι ερυθρόλευκοι πήραν το ριμπάουντ όμως ο Σπανούλης αστόχησε και εν συνεχεία έκανε αντιαθλητικό φάουλ με τους ερυθρόλευκους να χάνουν τις ελπίδες του για να έρθει το τελικό 86-93.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-50, 71-68, 86-93

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2, Μπάλντγουιν 6, Πολ 4 (3 ριμπάουντ), Κόνιαρης 11 (3/4 τρίποντα), Σπανούλης 14 (6/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ασίστ), Μιλουτίνοβ 15 (5/5 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 7 (1/5 τρίποντα), Πρίντεζης 15 (6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1), Ρούμπιτ 5

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Σίβα 12 (2), Γκιφάι 4 (1/4 σουτ), Έρικσον 22 (6/9 τρίποντα), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Χέρμανσον 18 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Όγκμπε 3 (1), Γκεντράιτις 15 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τίμαν 4, Κάβανο, Νόκο 4, Σίκμα 11

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 29/39 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 13/16 βολές, 24 ριμπάουντ (20+4), 22 ασίστ, 3 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 18/31 δίποντα, 13/23 τρίποντα, 18/21 βολές, 20 ριμπάουντ (16+4), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 τάπες