Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Euroleague: "Πετάει" η Ζαλγκίρις πριν το ΟΑΚΑ - Τεράστιο διπλό στο Βελιγράδι με "όργια" Λεκαβίτσιους!
| 2020-01-15 22:06:00

Μεγάλη νίκη των Λιθουανών με 76-70.

Ο Αρτούρας Μιλάκνις ήταν... ζεστός στο ξεκίνημα του αγώνα και η Ζαλγκίρις μπήκε σε θέση οδηγού (4-11, 5'). Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και βρίσκοντας λύσεις από Μπράουν και Σίμανιτς ανέτρεψε την κατάσταση (14-13, 7'). Ο Λούκας Λεκαβίτσιους έκανε αισθητή την παρουσία του και αυτό βοήθησε την Ζαλγκίρις να κλείσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα στο σκορ (20-22).

Ντόμπριτς και Γκιστ πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, για τον Ερυθρό Αστέρα και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (34-31, 15'). Η Ζαλγκίρις ανέβασε την πίεση στην άμυνά της και με τον Ουόκαπ να παίρνει προσπάθειες στην επίθεση, κατάφερε να προσπεράσει (36-38, 18'). Ο Στίματς σκόραρε στο τέλος του ημιχρόνου και σιοφάρισε σε 38-38.

Το καλάθι του Σέρβου σέντερ έδωσε ρυθμό στον Αστέρα. Μπάρον και Σίμανιτς πήραν προσπάθειες και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα (45-38, 23'). Η Ζαλγκίρις δεν ξέφυγε από το πλάνο της. Η άμυνα των παικτών του Γιασικεβίτσιους και οι προσπάθειες των Λαντέιλ, Ουλανόβας ανέτρεψαν την κατάσταση (47-49, 26'). Μπράουν και Στίματς σκόραραν και ισοφάρισαν για τους γηπεδούχους (52-52, 29'). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από Λεκαβίτσιους-Ουλανόβας και έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα (53-57).

Η Ζαλγκίρις είχε τον ρυθμό στα χέρια της και ανέβασε τη διαφορά με Χέινς και Λεκαβίτσιους (55-64, 32'). Ο Αστέρας προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και το τρίποντο του Μπάρον έφερε στο -5 την ομάδα του (61-66, 36'). Οι παίκτες του Σάκοτα προσπάθησα να μειώσουν, όμως η Ζαλγκίρις κράτησε τον έλεγχο με Λαντέιλ και Λεκαβίτσιους (65-73, 38'). Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους κράτησαν τα ηνία του αγώνα κια έφτασαν σε μια σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-38, 53-57, 70-76.