Facebook Pixel Sportdog.gr | Κατέρρευσε στη Ρωσία ο Ολυμπιακός - Ηγετικός Σπανούλης αλλά δεν έφτανε! Ψάχνει... θαύμα για οχτάδα
| 2020-01-23 20:54:00

Ηττήθηκαν οι Ερυθρόλευκοι με 91-87 από την Ζενίτ.

Ολυμπιακός: Πάλεψαν στην Ρωσία απέναντι στη Ζενίτ οι Ερυθρόλευκοι αλλά δεν τα κατάφεραν να αποσπάσουν το θετικό αποτέλεσμα και έτσι πλέον ελπίζουν σ' ένα θαύμα για να πάρουν την πρόκριση στα πλέι οφ της Euroleague.

Ηγετική εμφάνιση από τον Βασίλη Σπανούλη που έφτασε τους 31 πόντους αλλά δεν μπόρεσε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Εξαιρετικοί και οι Πρίντεζης και Παπανικολάου, με τους ξένους του Ολυμπιακού να προβλημάτιζουν αρκετά με την εικόνα τους, με τους Αμερικανούς να ολοκλρηώνουν το παιχνίδι άποντοι.

Το πάλεψε στο τέλος η ομάδα του Μπρταζώκα μειώντας ακόμη και στους 2, ένα λεπτό πριν το τέλος αλλά δεν κατάφεραν την ανατροπή.

Στο αγωνστικό κομμάτι ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι έχοντας κέφια στην άμυνα. Πρώτη επίθεση και τρίποντο του Βεζένκοφ για το 0-3, με τον Αγιόν να δίνει την απάντηση αμέσως μετά με καλάθι και φάουλ για το 3-3.

Ο Σπανούλης πήρε την σκυτάλη και ξανά με τρίποντο κάνει το 3-6. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν εξίσου αποτελεσματικοί στην επίθεση και με δύο σερί καλάθια κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς 7-6.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση αλλά στην άμυνα επικρατούσε τρικυμία και έδιναν εύκολα καλάθια στους Ρώσους.

Ο Μπαρτζώκας σ αυτό το σημείο επέλεξε να χαμηλώσει το σχήμα και έριξε στο παιχνίδι με τον Μπόλντγουιν, με τον Έλληνα τεχνικό να τον τραβάει αμέσως στον πάγκο και να βάζει τον Κόνιαρη.

Ένα σερί της Ζενίτ δυο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου την ανέβασαν στο 22-23, με τον Παπανικολάου να το σταματάει και να κάνει το 22-25. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με 24-27.

Οι Ερυθρόλευκοι αστοχούν στις δυο πρώτες επιθέσεις του δεκαλέπτου αλλά δεν έχασαν το προβάδισμα, αφού οι Ρώσοι είχαν 1/3 σουτ. Ο ζεστός Βορόνοφ βάζει μπροστά τη Ζενιτ με εύστοχο τρίποντο 30-27 στο 12’.

Η αστοχία των Πειραιωτών συνεχίστηκε και είχαν 0/6 με την Ζενίτ να ανεβάζει την διαφορά στο +7 34-27 με τον Άιβερσον και τον Μπαρτζώκα να καλεί αμέσως τάιμ άουτ. Ο Σπανούλης με τρίποντο στον αιφνιδιασμό κάνει το 38-35 και ο Πρίντεζης στη συνέχεια μειώνει στον 1, 38-37 με 3'35'' να απομένουν για το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Μέχρι το ημίχρονο οι δυο ομάδες πήγαιναν από ισοπαλία σε ισοπαλία, με το εικοσάλεπτο να βρίσκει τη Ζενίτ στο +2, 45-43.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με τους Σπανούλη - Μπάλντγουιν - Βεζένκοφ - Παπανικολάου – Μιλουτίνοφ. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα εμφανίστηκαν αγνώριστοι στο τρίτο δεκάλεπτο και η επιθετική τους λειτουργία έμεινε στο πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν και σκόραραν από παντού και δυο λεπτά πριν από το τέλος του δεκαλέπτου είχαν ανεβάσει την διαφορά στους +11, 64-53. Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ο μόνο που σκόραρε στα τελευταία λεπτά, έχοντας 10 συνεχόμενους πόντους και το ημίχρονο βρήκε τη Ζενίτ μπροστά με 66-58.

Το τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε τους Ρότσεστι - Πολ - Παπανικολάου - Πρίντεζη – Μιλουτίνοφ στο παρκέ για τον Ολυμπιακό, με το επιθετικό ριμπάουντ να αποτελεί το μεγαλύτερο αγκάθι για τους Πειραιώτες.

Ο Πρίντεζης, Παπανικολάλου και Πρίντεζης ανέλαβαν να ηγηθούν του Ολυμπιακού και κατάφεραν να μειώσουν στους 2, 76-74 με 3'20'' για το τέλος της αναμέτρησης.

Ένα καλάθι και φάουλ από τον Κόνιαρη, πέμπτο και αποβολή για νεαρό γκαρντ, στον Ρένφρο στα 2’ 44’’ και στη συνέχεια ένα ακόμη λάθος από τον Μπάλτνγουιν έδωσε την ευκαιρία στην Ζενίτ για το 82-74.

Ο Τόμας επανέφερε το +10 (84-74) για τη Ζενίτ στο 1'35'' και ο Σπανούλης απάντησε με τρίποντο 84-77. Ο Πρίντεζης στη συνέχεια μείωσε στους πέντε (85-80) στα 26.1''.

Ο Τόμας από τις βολές κάνει το 86-80 και ο αρχηγός του Ολυμπιακού ξανά για τρεις φέρνει την διαφορά στους 3, 83-86. Στη συνέχεια έχασε μια βολή και έκανε το 88-84 και ένα τρίποντο του Παπανικολάου στη συνέχεια. Δεν κατάφεραν ομως να γυρίσουν το παιχνίδι παρόλη την προσπάθεια που κατέβαλλαν και γνώρισαν την ήττα με 91-87.

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Άιβερσον 6 (12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αλμπισί 6 (8 ασίστ), Πονκρασόφ 3 (1), Χόλινς 8 (2/7 τρίποντα), Τόμας 10, Ρένφρο 8 (0/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Πούσκοφ, Τρούσκιν 5 (1), Βορόνοφ 21 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/8 βολές), Ζούμπκοφ 7 (1), Αμπρομάιτις 2, Αγιόν 15 (7/9 δίποντα, 1/1 βολή).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι (0/4 σουτ), Μπάλντγουιν (0/5 σουτ), Πολ (0/6 σουτ), Κόνιαρης (0/3 σουτ, 3 ασίστ), Σπανούλης 31 (5/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/9 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μιλουτίνοβ 9 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 7 (1), Πρίντεζης 20 (7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 20 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρούμπιτ.