Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Βιλερμπάν: Άνετη νίκη του Τριφυλλιού με 100-88
| 2020-01-24 23:13:00

Την... έβαλε στα καλάθια - "Πάρτι" του ΠΑΟ με Βιλερμπάν - Ασταμάτητοι "Παπ", Καλάθης και Φριντέτ!

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Άνετη νίκη του Τριφυλλιού με 100-88.

Παναθηναϊκός - Βιλερμπάν: Έχοντας σε εξαιρετική βραδιά όλα τα βασικά του «όπλα» ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Βιλερμπάν, την οποία νίκησε άνετα με 100-88 στο ΟΑΚΑ.

Ο Ρικ Πιτίνο είδε την ομάδα του να σουτάρει με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (13/20 τρίποντα) και τα αστέρια του Τριφυλλιού να κάνουν φοβερά πράγματα στην επίθεση.

Ο Καλάθης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 πόντους και 17 ασίστ, ο Φριντέτ πρόσθεσε 22 πόντους με 10/12 σουτ, ο Παπαπέτρου είχε 21 πόντους με 4/5 τρίποντα και ο Παπαγιάννης… σκέπασε τα καλάθια με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 τάπες! Εξαιρετικός και ο Ράις, που σημείωσε 14 πόντους.

Οι Πράσινοι ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 13-8 στη Euroleague, βρίσκονται σταθερά στην έκτη θέση και 31 Ιανουαρίου αντιμετωπίζουν τη Βαλένθια εκτός έδρας.

Το παιχνίδι

Αν και άργησε να βρει ρυθμό στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή το προβάδισμα χάρη στην ενέργεια που έβγαλε στην άμυνα και το κρεσέντο του Παπαγιάννη, που ξεκίνησε το παιχνίδι με τρεις τάπες στα πρώτα έξι λεπτά. Οι Πράσινοι ξέφυγαν με 18-10 στο 7’, ωστόσο χαλάρωσαν με αποτέλεσμα η Βιλερμπάν να τρέξει σερί 8-0 και να ισοφαρίσει 18-18 στο 9’.

Ο Ρικ Πιτίνο πήρε τάιμ άουτ και «ξύπνησε» τους παίκτες του, οι οποίοι επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους. Οι Φριντέτ, Ράις και Παπαπέτρου οδήγησαν στο σκοράρισμα τον Παναθηναϊκό αποτελώντας άξιους συμπαραστάτες του Παπαγιάννη, που ήταν κυρίαρχος στη ρακέτα και του «μαέστρου» Καλάθη. Με τρία σερί τρίποντα, δύο του Ράις και ένα του Παπαπέτρου, οι Πράσινοι «εκτόξευσαν» τη διαφορά στους 13 (33-20) στο 15’, ενώ στο 18’ ανέλαβε δράση ο Φριντέτ που με 4 προσωπικούς πόντους αύξησε το προβάδισμα του Τριφυλλιού στο +18 (46-28). Εν τω μεταξύ, ο Καλάθης είχε οίστρο μοιράζοντας 11 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε όντας μπροστά στο σκορ με 52-35.

Το… πάρτι του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο εξακολούθησαν να σουτάρουν με υψηλά ποσοστά ευστοχίας και συνέχισαν να ανεβάζουν την υπέρ τους διαφορά, με αποκορύφωμα το +23 (69-46), που διαμορφώθηκε στο 25’ μετά από σερί 6-0 και λέι απ του Καλάθη. Οι Πράσινοι χαλάρωσαν εκ νέου, δίνοντας την ευκαιρία στη Βιλερμπάν να μειώσει στους 15 (73-58) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Τίποτα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός δεν αγχώθηκε ούτε όταν η Βιλερμπάν έριξε τη διαφορά στους 11 (79-68), αφού οι Τόμας και Φριντέτ απάντησαν με δύο σερί τρίποντα, ανεβάζοντας το σκορ στο 85-70. Στα τελευταία λεπτά, οι Πράσινοι κυνήγησαν τους 100 πόντους και τους έφτασαν με τον Μπέντιλ να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα με τρίποντο στο φινάλε για το τελικό 100-88.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ράις 14 (4/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 12 (6/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 τάπες), Ράουτινς, Παπαπέτρου 21 (4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φρεντέτ 22 (8/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Καλάθης 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 17 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιλι 4, Μήτογλου 4 (4 ριμπάουντ), Μπεντίλ 3 (1).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Τζάκσον 2 (1/5 σουτ), Τέιλορ 6 (3/8 σουτ), Τζεκίρι 6 (6 ριμπάουντ), Μαλεντόν 19 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Λόμαζ, Νουά 2, Ζαν Σαρλ 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντιό 14 (4/4 τρίποντα), Μπακό 2, Λάιτι, Στρέιζελ 14 (2), Πέιν 7 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 28/46 δίποντα, 13/20 τρίποντα, 5/8 βολές, 33 ριμπάουντ (22+11), 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 7 τάπες.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: 19/42 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 14/15 βολές, 31 ριμπάουντ (15+16), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 τάπα.