Facebook Pixel «Παλικαρίσια» πρόκριση για Μπράγκα, άνετα Βιγιαρεάλ, Μπενφίκα
| 2011-04-14 23:59:00

«Παλικαρίσια» πρόκριση για Μπράγκα, άνετα Βιγιαρεάλ, Μπενφίκα

Μπράγκα, Βιγιαρεάλ και Μπενφίκα είναι οι τρεις ομάδες που προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, μαζί με την Πόρτο που είχε παίξει νωρίτερα.

Πιο δύσκολη και πιο ενδιαφέρουσα ήταν η πρόκριση της Μπράγκα, η οποία υπερασπίστηκε την εκτός έδρας ισοπαλία της, 1-1 με την Ντιναμό Κιέβου. Οι Πορτογάλοι αν και έπαιζαν με δέκα παίκτες για περίπου μία ώρα, εξαιτίας της αποβολής του Σέζαρ στο 29’, άντεξαν την πίεση των Ουκρανών και στο τέλος με το 0-0 πανηγύρισαν την πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης.

Η Μπενφίκα από την άλλη, αγχώθηκε μόλις για ένα ημίχρονο, καθώς στο 25’ έχανε με 2-0 από τα γκολ των Τζούντζακ και Λενς. Τα δύο γρήγορα τέρματα έδωσαν ελπίδες στους Ολλανδούς, οι οποίοι στο πρώτο ματς είχαν χάσει 4-1. Ωστόσο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους η Λουιζάο πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ και… καθάρισε ουσιαστικά την πρόκριση. Μάλιστα, στο 63’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Καρντόσο διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Τέλος, η Βιγιαριέαλ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Τβέντε, την οποία νίκησε με 3-1 στην Ολλανδία. Οι Ισπανοί είχαν νικήσει 5-1 στην έδρα τους και έτσι δεν αγχώθηκαν ιδιαίτερα, όταν ο Μπαϊράμι έκανε το 1-0 στον 32’. Η Τβέντε στην συνέχεια κυνήγησε και κάποιο άλλο τέρμα, όμως στο 58’ έμεινα με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Τιεντάλι και… κατέρρευσε. Ακολούθησαν δύο γκολ με πέναλτι από τον Ρόσι (60’ και 84’) και το… κερασάκι από τον Ρουμπέν στο 84’.

Νωρίτερα:   Σπαρτάκ – Πόρτο: 2-5