Facebook Pixel Με γκίνια και με γκρίνια! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-01-05 22:05:00

Με γκίνια και με γκρίνια! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να καθαρίσει πιο εύκολα με τις ευκαιρίες που έχασε, αλλά τελικά ο Ηρακλής γκρινιάζει για μία αμφισβητούμενη απόφαση του Κωνσταντινέα. Φουστέρ, Πάντελιτς έγραψαν το 2-0.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο έψαξε το γρήγορο γκολ, χωρίς όμως επιτυχία. Ο Μιραλάς ταλαιπωρούσε πολύ την αντίπαλη άμυνα, όμως μετά το πρώτο τέταρτο οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να περιορίσουν τον Βέλγο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως δύσκολα έκαναν φάση. Τελικά, στο 32’ ύστερα από ωραία σέντρα του Γιάννη Παπαδόπουλου και ασταθής απόκρουση του Ελευθερόπουλου σε σουτ του Ρόμενταλ, ο Φουστέρ πήρε το… ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, αφού στο 44’ ο Ριέρα αστόχησε από τη μικρή περιοχή.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έριξε σημαντικά τους ρυθμούς, με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να βρει χώρους και να βγει στην επίθεση. Οι Πειραιώτες είχαν κάποιες ευκαιρίες, όμως παράλληλα είχαν και προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας. Στο 71’ πάντως, έφτασαν μία ανάσα από το δεύτερο γκολ, όταν ο Μιραλάς έκανε μία εξαιρετική ενέργεια, πέρασε τρεις αντιπάλους, επιχείρησε και το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα έγινε μία φάση που θα συζητηθεί αρκετά. Ο Σολτάνι έπεσε μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Πορτουρίδη, ο οποίος φαίνεται να βάζει το χέρι του, και ο διαιτητής έδωσε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Αλγερινό για θέατρο. Κάπου εκεί… κλείδωσε και το ματς, καθώς στην συνέχεια ο Ολυμπιακός βρήκε χώρους και στο 83’ με ένα εκπληκτικό σουτ ο Πάντελιτς έκανε το 2-0.

Το Live της αναμέτρησης:

90+3' Τέλος της αναμέτρησης

89' Καλοεκτελεσμένο φάουλ του Πάντελιτς,
η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

88' Αποχωρεί με φορείο ο Μιραλάς. Ο Βέλγος τραυματίστηκε και ο Ολυμπιακός συνεχίζει με δέκα αφού δεν έχει άλλες αλλαγές.

83' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Πάντελιτς με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στο "γάμα" του Ελευθερόπουλου και κάνει το 2-0

73' Κόκκινη κάρτα στον Σολτάνι. Ο Αλγερινός φάνηκε αρχικά να κάνει θέατρο μέσα στην περιοχή, ωστόσο τα διαδοχικά ριπλέι δείχνουν πως ο Πορτουρίδης έχει βάλει το χέρι του. Ο διαιτητής έδωσε κίτρινη κάρτα στον Σολτάνι, η οποία ήταν η δεύτερη

71' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μιραλάς με φοβερή ενέργεια περνάει τρεις παίκτες, κάνει και το σουτ, όμως η μπάλα σταματάει στο κάθετο δοκάρι του Ελευθερόπουλου

65' Ο Ολυμπιακός δεν είναι καθόλου καλός στα τελευταία λεπτά και ο Βαλβέρδε περνάει στο γήπεδο τον Πάντελιτς αντί του Ριέρα

57’ Δυνατό σουτ του Τοροσίδη, διώχνει εντυπωσιακά ο Ελευθερόπουλος. Ο Ολυμπιακός έχει ρίξει πάντως τους ρυθμούς και ο Ηρακλής βρίσκει χώρους και βγαίνει μπροστά

49' Καλό σουτ του Γ. Παπαδόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου χωρίς αλλαγές.

45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι "ερυθρόλευκοι" ξεκίνησαν δυνατά, όμως μετά χαλάρωσαν. Ο Ηρακλής διαμαρτύρεται για την διαιτησία και κυρίως για κάποιες κάρτες που δεν πήραν οι παίκτες του Ολύμπιακού

44' Και όμως το έχασε. Ο Ριέρα μόνος του από το πέναλτι κάνει το σουτ, όμως η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Ελευθερόπουλου

32' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Γ. Παπαδόπουλος κάνει την σέντρα από αριστερά, η μπάλα πάει στον Ρόμενταλ, αυτός κάνει το δυνατό σουτ, όμως ο Ελευθερόπουλος αποκρούει. Η μπάλα δεν απομακρύνεται και ο Φουστέρ από κοντά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

28'
Ο Ολυμπιακός είναι καλύτερος, παίζει στο μισό γήπεδο τον Ηρακλή, αλλά γκολ δεν βάζει. Στα τελευταίο τέταρτο μάλιστα, δεν έχουμε και τη μεγάλη φάση

6' Ωραία συνεργασία των Ρόμενταλ και Μιραλάς, η μπάλα πάει στον Φουστέρ, αυτός κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο ΕΛευθερόπουλος μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

5' Σουτ του Μιραλάς μέσα από την περιοχή από πλάγια θέση, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Διαιτητής: Κωνσταντινέας
Βοηθοί: Γκάγκας (Λάρισας), Αλεξέας (Μεσσηνίας)
Γήπεδο: Καραϊσκάκη

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Μπράβο, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Ποτουρίδης, Τοροσίδης, Γιάννης Παπαδόπουλος (75' Χολέμπας), Ιμπαγάσα, Ριέρα (69' Πάντελιτς), Ρόμενταλ (59' Ζαϊρί), Φουστέρ, Μιραλάς.

Στον πάγκο: Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Πάντελιτς, Ζαϊρί, Φετφατζίδης, Χολέμπας, Νέμεθ

Ηρακλής (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής, Κανακούδης (70' Λίμα), Κατσικάς, Χοσέμι, Ηλιάδης (69' Βέλλιος), Πίτου Γκαρσία, Ντάνι, Σολτάνι, Σίσιτς (80' Βουτσιάς), Μάρα.

Στον πάγκο: Μπαντής, Σοτ, Λίμα, Κυριαζής, Βέλλιος, Ματέους, Βούτσιας