Facebook Pixel Δεν χάνει τίποτα η Γιουβέντους! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2016-05-22 00:20:00

Δεν χάνει τίποτα η Γιουβέντους! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ακόμα ένας τελικός που δεν κρίθηκε στην κανονική διάρκεια! Μετά την Γιουνάιτεντ που το πήρε στην παράταση και την Μπάγερν στα πέναλτι και η Γιουβέντους χρειάστηκε το πρόσθετο ημίωρο για να κάμψει την αντίσταση της Μίλαν (1-0) και να στεφθεί Κυπελλούχος Ιταλίας!

Ο τελικός που διεξήχθη στο "Ολίμπικο" της Ρώμης ήταν πολύ δυνατός, με την Μίλαν να είναι καλύτερη στο πρώτο μέρος, αλλά να μην μπορεί να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των "μπιανκονέρι".

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κάπως ισορροπημένο, με την Γιουβέντους να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της και να απειλεί, χωρίς αποτέλεσμα.

Έτσι, το κύπελλο κρίθηκε στην παράταση (ακόμα ένα μετά το Κύπελλο της Γιουνάιτεντ σήμερα), με τον Μοράτα να πετυχαίνει το γκολ της νίκης στο 110΄ και να δίνει το τρόπαιο, αλλά και το νταμπλ στην "Γηραιά Κυρία".

Από την πλευρά της η Μίλαν δεν τα κατάφερε και με τον τίτλο έχασε και την έξοδο στην Ευρώπη...