Ο Μανόλο Χιμένεθ μετά το 1-1 στην Ξάνθη παραδέχθηκε πως η ομάδα του ήταν ανώτερη από την αντίπαλό της, ωστόσο σημείωσε πως θα ήταν… δειλία να το χρησιμοποιήσουν αυτό ως δικαιολογία, ενώ συμπλήρωσε πως κάποιοι σήμερα δεν έκαναν καλά την δουλειά τους, αφήνοντας αιχμές μάλλον για την διαιτησία.

Μιλώντας στη NOVA είπε για το πρόβλημα στο γκολ: «Αυτό δεν είναι πρόβλημα. Ηταν η κακή τύχη. Δεν μπορούσες να παίξεις καλύτερα και να δημιουργήσεις καλύτερες ευκαιρίες. Δεν μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο ο αντίπαλος για να πάρει βαθμό, κάνοντας καθυστερήσεις, είτε παίζοντας με 11, ειτε με 10 ειτε με 9. Το πρόβλημα δεν είναι ο αντίπαλος.

Προσπαθεί να κάνει τη δουλειά του. το θέμα είναι να κάνουν οι αρμόδιοι αυτό που πρέπει ώστε να μην καλύπτουν αυτή τη "βρώμικη" δουλειά, δεν θέλω να πω κάτι άλλο πάνω σε αυτό, είναι ξεκάθαρο. Ήμασταν πολύ ανώτεροι απόψε, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, όμως θα ήταν δειλία να πούμε ότι παίξαμε καλύτερα όταν ο αντίπαλος έμεινε με εννέα ποδοσφαιριστές».