Facebook Pixel Sportdog.gr | Δεν νικάει με τίποτα ο ΠΑΟΚ!
| 2017-10-18 21:17:00

Δεν νικάει με τίποτα ο ΠΑΟΚ!

Ο Δικέφαλος έχοντας τάσεις αυτοκτονίας, ηττήθηκε και από τον Γκαζιάντεσπορ στο «Παλατάκια» με 82-85 και παρέμεινε χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις.

Την δεύτερη ήττα του στο Champions League και πέμπτη συνεχόμενη σε όλες τις διοργανώσεις υπέστη ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έχασε εντός έδρας από την Γκαζιάντεσπορ, σε ένα ματς που όποτε βρέθηκε μπροστά στο σκορ, τα έκανε… θάλασσα.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο ΠΑΟΚ παρά τις απουσίες των Χαραλαμπόπουλου – Ζάρα και το… παγωμένο γήπεδο λόγω της μικρής προσέλευσης του κόσμου, ξεκίνησε αρκετά καλά και κατάφερε να προηγηθεί 5-3, όμως πολύ γρήγορα η Γκαζιάντεσπορ γύρισε το ματς τούμπα και πήρε κεφάλι στο σκορ 11-12 και 15-21. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να αντιδράσει με τους Ντίλαρντ και Κατσίβελη, όμως το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-23 υπέρ της ομάδας του Στέφανου Δέδα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ο οποίος με 2/2 βολές του Κρουμπάλι μείωσε σε 20-23 και με καλάθια των Καρρά και Τρις έμεινε στον πόντο, 24-25, Τελικά, στο 12’ προσπέρασε για το 26-25 ξανά με τον Καρρά, ενώ με τον Τρις έκανε το 33-29. Το τάιμ άουτ όμως του Δέδε, χάλασε τον ρυθμό του Δικεφάλου. Η Γκαζιαντέπ γύρισε στο παρκέ προσηλωμένη στο παιχνίδι και κατάφερε με ένα γρήγορο σερί και ένα άμεσο (Μπάλαζιτς) και ένα έμμεσο (Ουάιτ) τρίποντο να προσπεράσει για το 33-35, ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο 38-42.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 45-46 με καλάθι του Ντίλαρντ ενώ ο Τρις διαμόρφωσε το 49-46. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με οχτώ πόντους (54-46), οι Τούρκοι πέτυχαν τρίποντο (54-49) και ο Τρις έδωσε ένα +9 (58-49) στον ΠΑΟΚ, που έδειχνε να γίνεται το αφεντικό του αγώνα. Στο 28′ όμως η Γκαζιαντέπ βρέθηκε στο -4 (59-55), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 61-58.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, τα πράγματα εξελίσσονταν πολύ καλά για τον ΠΑΟΚ, καθώς βρέθηκε να προηγείται 65-61 στο 32’! Οι Τούρκοι μείωσαν σε 67-66, όμως ο Κόνιαρης έδωσε ανάσα με το 69-66! Παρόλα αυτά, η Γκαζιάντεπ το γύρισε και πάλι, προσπέρασε στο 69-71 και στο 70-73, όμως ο Τζόουνς με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια, 73-73. Με δύο βολές ο Κρουμπάλι έκανε το 75-73, όμως οι Τούρκοι με βολές προσπέρασαν στο 75-77!

Στο 39′ ο ΠΑΟΚ ήταν -4, 75-79 και ο Τζόουνς έκανε το 77-79. Στα 51” πριν την λήξη οι Τούρκοι πήραν αέρα πέντε πόντων 77-88, ενώ στα 35” πριν το τέλος έγινε το 77-84 και κάπου εκεί γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα, που έκλεισε με σκορ 82-85.

Δεκάλεπτα: 18-23, 38-42, 61-58, 82-85

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:  Το κρεσέντο του Αρμάντ και η έξτρα βοήθεια (από τα 6μ75) του Ουάιτ γύρισαν το παιχνίδι για την τουρκική ομάδα, η οποία υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ στην πέμπτη σερί ήττα σε όλες τις διοργανώσεις.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΠΑΟΚ: Πρώτον γιατί δεν είχε ψυχολογία και ηρεμία, με αποτέλεσμα να χάνει συνεχώς την διαφορά όποτε βρισκόταν μπροστά και δεύτερο γιατί είχε 6/22 τρίποντα και 21/34 τρίποντα!

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Άρμαντ έκανε απίθανο ματς για την Γκαζιάντεπ και τελείωσε με 20 πόντους, 5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ασίστ. Στα κρίσιμα μάλιστα στην τέταρτη περίοδο, πήρε πάνω του την ομάδα και καθάρισε.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η Πέμπτη συνεχόμενη ήττα του ΠΑΟΚ σε όλες τις διοργανώσεις. Ο Δικέφαλος έχει καλό ρόστερ, καλό προπονητή, αλλά δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Κατσίβελης ξεκίνησε πολύ καλά, όμως δεν μπόρεσε να βοηθήσει στα σχεδόν 27 λεπτά που αγωνίστηκε. Ολοκλήρωσε το ματς με μόλις 6 πόντους και 0/2 τρίποντα, 3/5 δίποντα.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Απογοητευτική η εικόνα στο «Παλατάκι». Ο ΠΑΟΚ δεν έχει ξεκινήσει καλά στη σεζόν, όμως είναι κρίμα να μην στηρίζουν οι φίλαθλοι τον Ηλία Παπαθεοδώρου και τους παίκτες του, τη στιγμή που ετοιμάζονται να γεμίσουν την Τούμπα την Πέμπτη σε προπόνηση.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου για ακόμα ένα ματς έπρεπε να αντιμετωπίσει και τις απουσίες (δεν έπαιξαν Ζάρας και Χαραλαμπόπουλος), όμως ο τρόπος που χάθηκε το ματς, θεωρείται και… αυτοκτονία. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε σε κρίσιμα σημεία, όμως και λόγω ψυχολογία και λάθος επιθέσεων, δεν άντεξε να παραμείνει μπροστά. Άριστο κοουτσάρισμα από τον Στέφανο Δέδε, που όποτε έβλεπε τον ΠΑΟΚ να τον προσπερνάει, έπαιρνε τάιμ άουτ και γύριζε τούμπα το παιχνίδι.

ΠΑΟΚ: Ντίλαρντ 15 (2), Κλάσεν 6, Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 2, Καρράς 6, Τσόχλας, Μαργαρίτης 1, Κατσίβελης 6, Τζόουνς 18 (2), Τρις 22 (2)

ΓKAZIANTEΠ: Αρμαντ 20 (2), Ραντ 17 (1), Γουάιτ 19 (3), Χατσιγιέβα 4, Λάιονς 4, Γουίλιαμς 3, Μπάλαζιτς 13 (2), Ογκούτ 5 (1), Τσίνκο