Facebook Pixel Sportdog.gr | Για... κολλύρια το Έβερτον-Λίβερπουλ – Λευκή ισοπαλία χωρίς θέαμα
| 2018-04-07 16:54:00

Για... κολλύρια το Έβερτον-Λίβερπουλ – Λευκή ισοπαλία χωρίς θέαμα

Εντελώς άνοστο το ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ.

Ένα από τα χειρότερα ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ έγινε μεταξύ Έβερτον και Λίβερπουλ. Υπό το βλέμμα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, ο Τζόρναν Πίκφορντ έδειξε ότι αξίζει μία θέση στην Εθνική Αγγλίας. Ο τερματοφύλακας της Έβερτον κράτησε το 0-0 με εκπληκτικές επεμβάσεις σε προσπάθειες από Σολάνκε (17’) και Μίλνερ (30’), με την Έβερτον να μοιάζει εντελώς φοβική στο γήπεδο.

Σταδιακά, όμως η Λίβερπουλ άρχισε να βγάζει την κούραση του αγώνα με την Μάντσεστερ Σίτι και στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο, μέχρι που τα «ζαχαρωτά» ξύπνησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Σαμ Αλαρντάις έχασε τρεις εξαιρετικές ευκαιρίες με Τσενκ Τοσούν (82’, 87’) και Κάλβερτ-Λιούιν (89’), όμως το 0-0 παρέμεινε ως το τέλος σε ένα φτωχό ντέρμπι που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα.