Facebook Pixel Sportdog.gr | Απίστευτο «θρίλερ» με Άγιαξ και πρωτιά για Μπάγερν - Άντεξε και πέρασε η Λιόν (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2018-12-13 00:01:00

Τέλος οι όμιλοι, ποιες ομάδες πέρασαν στους 16 του Champions League.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Άγιαξ με τη Μπάγερν για τον όμιλο της ΑΕΚ. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν, με τον Άγιαξ να κάνει την ανατροπή και να παίρνει προβάδισμα. Ωστόσο η Μπάγερν απάντησε με δική ανατροπή και με γκολ του Λεβαντόφσκι στο 86’ και του Κομάν στο 90’. Ο Άγιαξ ισοφάρισε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ταλιαφίκο, όμως το τελικό 3-3 έδωσε την πρωτιά του ομίλου στη Μπάγερν.

Στο μοναδικό αποψινό παιχνίδι που έκρινε την πρόκριση στην επόμενη φάση, η Λιόν βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στη Σαχτάρ, όμως με το «χρυσό» γκολ του Φεκίρ πήρε την ισοπαλία με 1-1 στην Ουκρανία. Έτσι, οι Γάλλοι προκρίθηκαν ως δεύτεροι στον 6ο όμιλο και άφησαν στην 3η θέση και το Europa League τους αποψινούς τους αντιπάλους.

Για τον ίδιο όμιλο, η πρωτοπόρος Μάντσεστερ Σίτι ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της με νίκη 2-1 επί της Χόφενχαϊμ.

Στον 8ο όμιλο, Γιουβέντους και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση, όμως αμφότερες γνώρισαν ήττες στην τελευταία αγωνιστική. Η Γιούβε ηττήθηκα από τη Γιανγκ Μπόις με 2-1 στην Ελβετία, ενώ η Γιουνάιτεντ έχασε στην Ισπανία από τη Βαλένθια με το ίδιο σκορ.

Έτσι, οι 16 ομάδες που προκρίθηκαν είναι οι εξής: Ντόρμουντ, Μπαρτσελόνα, Παρί, Πόρτο, Μπάγερν, Μάντσεστερ Σίτι, Ρεάλ, Γιουβέντους ως πρώτες και Ατλέτικο Μαδρίτης, Τότεναμ, Λίβερπουλ, Σάλκε, Άγιαξ, Λιόν, Ρόμα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ως δεύτερες.