Άρσεναλ – Premier League: Μία ακόμα μετριότατη εμφάνιση πραγματοποίησε η Άρσεναλ, η οποία πέταξε δύο βαθμούς στην έδρα της Μπράιτον, μένοντας στο 1-1 στην φετινή Boxing Day.

Οι «κανονιέρηδες» ξεκίνησαν ιδανικά και ο Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ έφτασε στα 13 τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα, όταν στο 7ο λεπτό με δεξί σουτ νίκησε τον Ράιαν για το 1-0. Το γκολ αυτό όμως δεν αρκούσε στην ομάδα της Άρσεναλ, η οποία λόγω μίας απίστευτης γκάφας, δέχθηκε την ισοφάριση πριν φύγει το ημίχρονο.

Στο 35’ συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ των φιλοξενούμενων, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, μεταφέρθηκε αριστερά, ο Πρέπερ έστειλε μπροστά για τον Λοκάντια, ο οποίος με τη λάθος κεφαλιά του Λιχστάινερ κατάφερε να περάσει τον Λένο που βγήκε μάταια και η Μπράιτον έγραψε το 1-1!

Αυτό το σκορ έμεινε μέχρι το φινάλε, καθώς στο δεύτερο 45λεπτο η Άρσεναλ μπορεί να είχε την κατοχή, όμως δεν απειλούσε, σε αντίθεση με την Μπράιτον που ήταν… φωτιά στις αντεπιθέσεις.