Facebook Pixel Sportdog.gr | Σοκ για Σεβίλλη στο 119’ - Επικές ανατροπές Άρσεναλ και Μπενφίκα - "Ξέρανε" Ίντερ η Άιντραχτ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2019-03-15 00:38:00

"Θρίλερ" στο Europa League, έκλεισε η τελική οκτάδα.

Europa League: Έστω και με πολλή αγωνία, η Άρσεναλ πήρε την πρόκριση για τους «8», καθώς επικράτησε με 3-0 της Ρεν στο Λονδίνο και ανέτρεψε το εις βάρος της 3-1 του πρώτου ματς. Οι «κανονιέρηδες» αντέστρεψαν τα δεδομένα με δύο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ και ένα του Μέιτλαντ-Νάιλς και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους, αν και δέχθηκαν πίεση στα τελευταία λεπτά με τη Ρεν να φτάνει κοντά στο γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Επική πρόκριση πήρε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που νίκησε 1-0 μέσα στην έδρα της Ίντερ χάρη σε γκολ του Γιόβιτς, ενώ η Βιγιαρεάλ «ζευγάρωσε» τις νίκες της επί της Ζενίτ, επικράτησε με 2-1 και προκρίθηκε.

Την πρόκριση της βραδιάς πήρε η Σλάβια Πράγας, η οποία έκανε απίθανη ανατροπή και απέκλεισε τη Σεβίλλη με 4-3 στην παράταση. Το παιχνίδι έληξε 2-2 και στην παράταση οι Σεβιγιάνοι έκαναν το 3-2 με τον Βάσκες στο 98’. Η Σλάβια δεν το έβαλε κάτω, ισοφάρισε με τον Φαν Μπιούρεν στο 102’ και το γκολ του Τραορέ έπειτα από φάση διαρκείας στο 119’ διαμόρφωσε το τελικό 4-3 και σήμανε τον αποκλεισμό της Σεβίλλης μετά από 18 διαδοχικές προκρίσεις στο Europa League!

Με ανατροπή πέρασε στα προημιτελικά η Μπενφίκα, η οποία απέκλεισε τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην παράταση. Οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν το 1-0 του πρώτου αγώνα με γκολ του Ζόνας και στην παράταση έφτασαν σε νίκη με 3-0 χάρη σε τέρματα των Φέρο και Γκριμάλδο.

Συνεπώς, η τελική οκτάδα της διοργάνωσης αποτελείται από Άρσεναλ, Βιγιαρεάλ, Μπενφίκα, Σλάβια Πράγας, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Βαλένθια, Νάπολι και Τσέλσι.

Διαβάστε ΕΔΩ τι συνέβη στα ματς που ολοκληρώθηκαν νωρίτερα.

Τα αποτελέσματα της φάσης των "16" του Europa League:

• Μπενφίκα - Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1-0 (71' Ζόνας), ΠΑΡΑΤΑΣΗ 3-0 (94' Φέρο, 105' Γκριμάλδο)
  • Βιγιαρεάλ - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 2-0 (29' Μορένο, 47' Μπάκα)
  • Ιντερ - Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 0-1 (5' Γιόβιτς)
  • Αρσεναλ - Ρεν 3-0 (5', 72' Ομπαμεγιάνγκ, 15' Νάιλς)
  • Σλάβια Πράγας - Σεβίλλη 2-2 (15' Ενγκατζούι, 47' πεν Σούτσεκ - 44' πεν Μπεν Γεντέρ, 54' Ελ Χανταντί), ΠΑΡΑΤΑΣΗ 4-3 (102' Φαν Μπούρεν, 120' Τραορέ - 98' Βάσκες)
  • Ντιναμό Κιέβου – Τσέλσι 0-5 (5', 33', 59' Ζιρού, 45'+1' Μάρκος Αλόνσο, 78' Χάντσον-Οντόι)
  • Ζάλτσμπουργκ – Νάπολι 3-1 (25' Νταμπούρ, 65' Γκούλμπραντσεν, 90'+2' Λάιτγκαμπ – 14' Μίλικ)
  • Κρασνοντάρ – Βαλένθια 1-1 (85' Σουλεϊμάνοφ – 90'+2' Γκουέντες)