Facebook Pixel Sportdog.gr | Άλωσε το ΟΑΚΑ και η ΑΕΛ - Πισωγύρισμα από Παναθηναϊκό που φωνάζει για την διαιτησία
| 2019-10-27 17:06:00

Το Τριφύλλι γνώρισε την ήττα με 1-2.

Superleague: Ακόμα ένα αρνητικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ γνώρισε ο Παναθηναϊκός που ηττήθηκε από την ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Χωρίς νίκη παραμένει στην έδρα του το Τριφύλλι, καθώς έχει γνωρίσει τις ήττες από ΟΦΗ, Ξάνθη στη Ριζούπολη και ΑΕΛ.

Στην 6η θέση της βαθμολογίας παραμένουν οι φιλοξενούμενοι, ενώ η ομάδα του Γιώργου Δώνη βρίσκεται στην 9η με 8 βαθμούς.

Μιλοσάβλιεβιτς και Ουάρντα τα γκολ για την ΑΕΛ, ενώ ο Ζαχίντ πέτυχε το μοναδικό τέρμα των Πράσινων.

Με την έναρξη του παιχνιδιού η ΑΕΛ κατάφερε να παγώσει το ΟΑΚΑ και να σκοράρει μόλις στα 34’’ από την σέντρα.

Ο Ουάρντα έβγαλε στον Μιλοσάβλιεβιτς και εκείνος με ένα εκπληκτικό αριστερό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη και έγραψε το 0-1.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απαντήσει άμεσα με τον Μπουζούκη μόλις στο 2 λεπτό του αγώνα, αλλά ο νεαρός μεσοεπιθετικός των Πράσινων βρισκόταν σε θέση οφσαίντ.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να απειλήσουν αλλά την ΑΕΛ να στέκεται πολύ καλά στην άμυνα.

Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη κυκλοφορούσαν την μπάλα στο παιχνίδι, έχοντας την κατοχή στο παιχνίδι αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 36΄ο Παναθηναϊκός με τον Δώνη να παίρνει με κεφαλιά από την σέντρα του Χατζηγιοβάνη και τον Καμπετσή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, έκανε προσωρινά το 1-1.

Το γκολ του ακυρώθηκε μετά από έλεγχο που έκανε στο VAR o Σιδηρόπουλος και υπέδειξε φάουλ του Δώνη στον Κρίστινσον.

Ο Ζαχίντ λίγα λεπτά αργότερα απείλησε εκ νέου και μ’ ένα σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι Πράσινοι πίεσαν κερδίζοντας δυο συνεχόμενα κόρνερ, αλλά οι παίκτες της ΑΕΛ απομάκρυναν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπουζούκης προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Κρίστινσον, αλλά το Ισλανδός έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 49’ η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Ουάρντα, να εκτελεί απευθείας το φάουλ το οποίο πέρασε από το τείχος με τον Διούδη όμως να μπλοκάρει.

Στο 57’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-2 με τον Ουάρντα. Ο Κρίστινσον έβγαλε για τον Αιγύπτιο κι εκείνος πέρασε τον Χατζηγιοβάνη αρχικά και έπειτα τον Αποστολάκη, για να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με τον Ζαχίντ, ο οποίος σούταρε εκτός περιοχής και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Στο 69’ ο Ζαχίντ και πάλι απείλησε για το 2-2, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο έξω.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Χαλκιαδάκη, που με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια είχε μεγάλες εύκαιρες με τον Μακέντα και τον Πούγγουρα στο 71’ αλλά και τον Κουρμπέλη στο 74’ και στο 77’.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μακέντα κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό, με τους παίκτες του Δώνη να ανεβαίνουν στην εστία της ΑΕΛ μαζί και ο Διούδης.

Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού πήρε την κεφαλιά από την εκτέλεση του Χατζηγιοβάνη, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ο Σιδηρόπουλος συμβουλέυτηκε το VAR αλλά εκτίμησε πως δεν υπήρξε παράβαση και σφύριξε τη λήξη του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Διούδης, Αποστολάκης, Σένκεφελντ (79’ Κολοβός), Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Δώνης (60’ Μπεκ), Μπουζούκης, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής (56’ Μακέντα).

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μπράλιτς, Μόρας, Μιχαήλ, Μπέρτος, Κάτσε (46’ Φατιόν), Σετσέροβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς, Στάνκοβιτς, Ντάουντα (67’ Χαλκιαδάκης), Ουάρντα (86 Καρανίκας).