Facebook Pixel Ο Τζιμπρίλ το πιστεύει ακόμα! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-02-13 22:25:00

Ο Τζιμπρίλ το πιστεύει ακόμα! (ΒΙΝΤΕΟ)

Με πρωταγωνιστή τον Γάλλο, που έφτιαξε ένα γκολ και πέτυχε άλλο ένα, ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ 3-1 και πάει «Καραϊσκάκη» για να τα παίξει όλα για όλα. Παρέμεινε στο -7 από Ολυμπιακό.

Μετά από ακόμα ένα συγκλονιστικό παιχνίδι μεταξύ του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ, οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη με 3-1 και παρέμειναν σε απόσταση επτά πόντων από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Το «τριφύλλι» είχε ανοίξει το σκορ με τον Κατσουράνη στο 44’, ενώ ο Βύντρα στο 51’ είχε κάνει το 2-0, μετά από μία απίστευτη κούρσα του Σισέ. Στο σημείο εκείνο όμως.. ξύπνησε η Ένωση, η οποία μείωσε με τον Σκόκο στο 58’ και ξαναμπήκε στο ματς. Ο Σισέ όμως είχε και πάλι αντίθετη άποψη, καθώς στο 75’ με ένα πολύ ωραίο γκολ έκανε το 3-1, «καθάρισε» το παιχνίδι και έδωσε το σύνθημα ενόψει του ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας με τον Ολυμπιακό.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Χριστοδουλόπουλο και Λέτο, δημιουργούσε επιθέσεις από τα άκρα. Η ΑΕΚ, χωρίς κάποιον δημιουργικό παίκτη στο κέντρο, είχε περιοριστεί στα αμυντικά της καθήκοντα και απλά κρατούσε τους «πράσινους» έξω από την περιοχή του Σάχα. Αυτή ήταν και η εικόνα των πρώτων 25 λεπτών του ματς, όπου ο ΠΑΟ είχε την κατοχή, αλλά η Ένωση κρατούσε χωρίς πρόβλημα.

Στο 29’ μάλιστα, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν και μία ανάσα από το γκολ, όταν σε μία αντεπίθεση το σουτ του Μίτσελ έξω από την περιοχή, έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Τζόρβα. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε τρία λεπτά αργότερα, όταν από μπαλιά του Καραγκούνη ο Σισέ κατέβασε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, όμως ο Σάχα έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ. Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός του ματς βελτιώθηκε, αφού η ΑΕΚ ανοίχτηκε και προσπάθησε να βγει μπροστά. Αυτό τελικά όμως ευνόησε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος στο 44’ έκανε το 1-0. Από εκτέλεση φάουλ του Λέτο και λάθος της άμυνας των «κιτρινόμαυρων», ο Σαριέγκι πήρε την κεφαλιά πάσα για τον Κατσουράνη, ο οποίος με ωραίο σουτ έκανε το 1-0.

Σχετικά με το πρώτο ημίχρονο, αξίζει να αναφέρουμε, πως οι «πράσινοι» ζήτησαν δεύτερη κίτρινη κάρτα σε ένα σκληρό μαρκάρισμα του Ντιόπ πάνω στον Σιμάο στο 42’, όμως ο Παμπορίδης που «κιτρινίνιζε» τους πάντες, δεν έδειξε τίποτα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους «πράσινους», αφού μόλις στο 51’ έγινε το 2-1. Ο Σισέ σε ρόλο αμυντικού, πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή του «τριφυλλιού», έτρεξε με τη μπάλα ως την περιοχή της ΑΕΚ, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Βύντρα και αυτός με δυνατό σουτ έκανε το 2-0. Κάπου εκεί όλοι πίστευαν πως το ματς τελείωσε, όμως ο Σκόκο που είχε μπει στο παιχνίδι ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, στο 58’ βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Τζόρβα και μείωσε με πλασέ σε 2-1.

Το παιχνίδι στο σημείο αυτό πήρε «φωτιά». Η ΑΕΚ έδειχνε να πατάει καλύτερα και εκμεταλλευόμενη τον εκνευρισμό των γηπεδούχων, πίεζε για την ισοφάριση. Τελικά, στο 75’ μετά από κούρσα του Καντέ και ωραία πάσα στον Σισέ, ο Γάλλος με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-1 και… τελείωσε το παιχνίδι. Εμείς, αξίζει να αναφέρουμε πως στο γκολ της ΑΕΚ έχει προηγηθεί φάουλ του Μανωλά πάνω στον Λέτο, το οποίο λανθασμένα ο Παμπορίδης δεν έδωσε, ενώ όταν το σκορ ήταν 3-1, ο επόπτης έκοψε και πάλι λανθασμένα τον Μπλάνκο, ενώ έβγαινε μόνος του στην αντεπίθεση.

Το live του sportdog:

90+3' Τέλος της αναμέτρησης

92' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Δημούτσος στην θέση του Καραγκούνη

91΄ Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μπάχα κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, πέφτει και αποκρούει δύσκολα ο Τζόρβας

86' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Σισέ περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου και την θέση του παίρνει ο Πετρόπουλος. Χαμός στο γήπεδο για τον Γάλλο

82’ Σέντρα του Καράμπελα, ο Μπάχα βάζει την προβολή, όμως στέλνει τη μπάλα άουτ. Καλή στιγμή για την ΑΕΚ.

79’ Διαμαρτυρίες από ΑΕΚ. Ο Μπλάνκο βγήκε μόνος του απέναντι από τον Τζόρβα, όμως ο επόπτης σηκώνει λανθασμένα το σημαιάκι για οφσάιντ.

76' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Σεϊταρίδης παίρνει τη θέση του Χριστοδουλόπουλου.

75' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Καφές παίρνει την θέση του Ντιόπ.

75' Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Καντέ φεύγει στην αντεπίθεση, βγάζει ωραία τη μπαλιά στον Σισέ και αυτός με δυνατό σουτ μπροστά από τον Δέλλα, νικάει τον Σάχα και κάνει το 3-1

74’ Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Σκόκο κάνει το σουτ από κοντά, όμως η μπάλα κοντράρει στον αμυντικό του ΠΑΟ

70' Η ΑΕΚ σκοράρει, όμως το γκολ σωστά ακυρώνεται ως οφσάιντ, αφού ο Δέλλας είχε... ξεχαστεί

69’ Πολλά νεύρα από τον Σισέ. Ο Γάλλος δεν έχει πάρει σωστές πάσες δύο φορές από τους συμπαίκτες του και άρχισε να φωνάζει. Στην τελευταία φάση του απάντησε ο Κατσουράνης.

68' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπλάνκο στην θέση του Λαγού

67' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Από σέντρα του Καράμπελα, ο Μπάχα παίρνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια

65’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Από σέντρα του Χριστοδουλόπουλου ο Σάχα διώχνει αρχικά, ο Σισέ πιάνει αμέσως το σουτ, όμως ο πορτιέρο της ΑΕΚ και πάλι διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

59' Οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν δίκαια στο γκολ του Σκόκο, αφού ο Μανωλάς έχει κάνει φάουλ στην αρχή της φάσης πάνω στον Λέτο, όμως ο Παμπορίδης άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί.

58’ Γκολ για την ΑΕΚ. Ο Σκόκο φεύγει στην αντεπίθεση, ο Σαριέγκι δεν μπορεί να τον προλάβει, ο Τζόρβας αργεί να βγει και ο Αργεντινός με ωραίο πλασέ μειώνει σε 2-1 και ξαναβάζει τους «κιτρινόμαυρους» στο παιχνίδι.

57’ Στην αντεπίθεση πάλι ο ΠΑΟ, ο Λέτο κάνει το σουτ, ο Σάχα πέφτει και μπλοκάρει δύσκολα.

54' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να κάνει το 3-0. Ο Λέτο έδωσε ωραία ασίστ στον Σισέ, εκείνος πλάσαρε πριν τον Σάχα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

51' Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Σισέ παίρνει τη μπάλα έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, κάνει μία απίστευτη κούρσα , την κατάλλληλη ώρα δίνει στον αμαρκάριστο Βύντρα και αυτός με δυνατό πλασέ κάνει το 2-0

50' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σκόκο πέρασε στο παιχνίδι αντί του Μίτσελ

46' ¨Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
. Ο ΠΑΟ ήταν καλύτερος και θα δίκαια προηγείται, ωστόσο η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε σκοράρει στην ευκαιρία με τον Μίτσελ στο 29’.

44' Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Λέτο εκτελεί το φάολυ έξω από την περιοχή, η άμυνα της ΑΕΚ δεν διώχνει σωστά, ο Σαριέγκι παίρνει την κεφαλιά - πάσα για τον Κατσουράνη και αυτός με ωραίο σουτ κάνει το 1-0

42' Διαμαρτυρίες από τον ΠΑΟ. Ο Ντιόπ κάνει ένα σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Σιμάο, όμως ο Παμπορίδης θεωρεί πως δεν πρέπει να του βγάλει την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Φωνάζουν, μάλλον, δίκαια στο "τριφύλλι"

41' Κίτρινη κάρτα στον Λέτο
για μαρκάρισμα στον Ντιόπ

37' Κίτρινη κάρτα στον Δέλλα για μαρκάρισμα στον Χριστοδουλόπουλο

36' Κίτρινη κάρτα στον Ντιόπ για φάουλ στον Καραγκούνη

35' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Από εκτέλεση κόρνερ ο Λυμπερόπουλος παίρνει την κεφαλιά, όμως στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων

33' Κίτρινη κάρτα στον Σιμάο για φάουλ πάνω στον Μπάχα

32' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Από μπαλιά του Καραγκούνη, ο Σισέ κατεβάζει τη μπάλα και μπαίνει στην περιοχή, κάνει και το σουτ, όμως ο Σάχα διώχνει σε κόρνερ με τα πόδια

31'
Ο Παναθηναϊκός κυκλοφορεί τη μπάλα, ο Χριστοδουλόπουλος κάνει και το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα φεύγει πολλά μέτρα άουτ

29' Πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μίτσελ κάνει το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα φεύγει λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Τζόρβα

23' Τρία κόρνερ συνεχόμενα για τον Παναθηναϊκό, χωρίς όμως να κερδίσει κάτι

16' Δυνατό σουτ του Λέτο έξω από την περιοχή, μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Σάχα

14
'Δραστήριος από τα πλάγια ο ΠΑΟ σε αυτά τα πρώτα λεπτά

13' Κίτρινη κάρτα στον Μίτσελ για φάουλ στον Καραγκούνη

11' Πρώτη ευκαιρία στο ματς. Ο Βύντρα κάνει ωραία κίνηση από δεξιά, βγάζει και την σέντρα, ο Σισέ παίρνει την κεφαλιά χωρίς δύναμη και ο Σάχα μπλοκάρει

10' Ο Παναθηναϊκός έχει μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι, ωστόσο η ΑΕΚ σιγά - σιγά βγαίνει και αυτή στην επίθεση

Ωραία ατμόσφαιρα στο γήπεδο από τους περίπου 35.000 φίλους των "πρασίνων".

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Ιωαννίδης, Σαριέγκι, Καντέ, Σιμάο, Κατσουράνης, Καραγκούνης (90'+2' Δημούτσος), Χριστοδουλόπουλος (78' Σεϊταρίδης), Λέτο, Σισέ (86' Πετρόπουλος)

Στον πάγκο: Καπίνος, Μπουμσόνγκ, Μαυριάς

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Γιάχιτς, Καράμπελας, Δέλλας, Μανωλάς, Ντιόπ (76' Καφές), Μάκος, Λαγός (67' Μπλάνκο), Μπαχά, Λυμπερόπουλος, Μίτσελ (50' Σκόκο).

Στον πάγκο: Αραμπατζής, Νασούτι, Γκερέιρο, Έντερ