Χωρίς καμία αντίρρηση, ο Τραϊανός Δέλλας ήταν ο μεγάλος νικητής της αναμέτρησης του Κυπέλλου μεταξύ του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης», καθώς όχι μόνο παρουσίασε μία εξαιρετική ομάδα στο χορτάρι, αλλά μπορεί στο τέλος της βραδιάς να αισθάνεται και απογοητευμένος που δεν έφυγε από το γήπεδο με τη νίκη...

Η ΑΕΚ είχε πλάνο και όσο είχε δυνάμεις ήταν καλύτερη από τον Ολυμπιακό και ουσιαστικά τον είχε... μπερδέψει πάρα πολύ, αφού είχε κάνει άνω – κάτω το ματς με το γρήγορο γκολ που σημείωσε στο 14ο λεπτό, ενώ πρώτα είχε άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες. Ο Δέλλας είχε στήσει άριστα την Ένωση και είχε εκμεταλλευτεί με τον καλύτερο τρόπο τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ λάθη που έκανε ο κόουτς στον απέναντι πάγκο.

Ο Βίτορ Περέιρα λοιπόν, ήταν ο μεγάλος χαμένος του ντέρμπι, καθώς... κοιμήθηκε στον πάγκο, όπως ακριβώς και ο Άγγελος Αναστασιάδης στο μεταξύ τους ντέρμπι την περασμένη Κυριακή. Ο Πορτογάλος τεχνικός όμως δεν έκανε λάθη κατά την διάρκεια του ματς, τα έκανε από πριν και στην συνέχεια έτρεχε να τα διορθώσει, χωρίς αποτέλεσμα

Το μεγαλύτερο του λάθος, ήταν αυτό που όλοι έγραφαν και έλεγαν από χθες, η απουσία δηλαδή του Ομάρ και η επιλογή του να ξεκινήσει ο κάκιστος φέτος Σαλίνο απέναντι στον Μπαρμπόσα. Ο άσος της ΑΕΚ έκανε ό,τι ήθελε στο πρώτο ημίχρονο, ενώ και το 1-0 ξεκινάει από λάθος του ακράιου μπακ των Πειραιωτών, ο οποίος είχε ξεχαστεί στην επίθεση. Μεγάλο πρόβλημα υπήρχε όμως και στη μεσαία γραμμή, όπου Μιλιβόγιεβιτς και Εντινγκά μπορεί να είχαν τρεξίματα, όμως δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να αλλάξουν μία μπαλιά, με αποτέλεσμα άμυνα, μεσαία γραμμή και επίθεση να είναι σαν τρία... διαφορετικά κράτη στο πρώτο ημίχρονο.

Ανάλογο «έγκλημα» έγινε όμως και στην επίθεση, όπου ξεκίνησε ο Διαμαντάκος και παρότι βοήθησε στο γκολ, στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι να μπει ο Μήτρογλου, ήταν άφαντος! Ο Δέλλας λοιπόν ήταν «διαβασμένος» και νίκησε πολύ εύκολα τον Περέιρα, ο οποίος μάλλον δεν είχε μελετήσει καλά την αντίπαλό του ή μάλλον την είχε υποτιμήσει...