Στο 23΄μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπεμπέ, ο Στοϊκοβιτς, έδιωξε με γροθιές, και ο Μοντέιρο έκανε την κεφαλιά πάσα στο Ντόσα Τζούνιορ, με τον Κύπριο πλέον παίκτη να στέλνει την μπάλα με πλασέ στα δίκτυα των Σέρβων. Πέντε λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ φάνηκε άτυχη, αφού η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου έμεινε με δέκα παίκτες, μετά από την αποβολή του Μοντέιρο μετά από αντίκρισμα της δεύτερης κίτρινης κάρτας. Ο Πορτογάλος μέσος δέχθηκε την πρώτη κίτρινη στο 17'. Ναι μεν ανησύχησε η αποβολή του Μοντέιρο, όμως η ομάδα της Λεμεσού δεν έδειξε κάτι τέτοιο μέχρι το τέλος του α' ημιχρόνου, γι αυτό και η ΑΕΛ πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με τα ίδια περίπου δεδομένα, με τους Σέρβους να πιέζουν για ένα γκολ, αφού κατάλαβαν ότι πλέον βρίσκονταν μακριά από τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο ρυθμός κύλησε στο ίδιο τέμπο με το Ντεγκρά να ανακόπτει συνεχώς τις επιθετικές προσπάθειες των αντιπάλων. Χωρίς υποτίμηση του σκορ, παρά το προβάδισμα τους, οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού, δεν σταμάτησαν να διεκδικούν μπάλα, ούτε να κάνουν επιθετικές προσπάθειες. Με τον Πάμπο Χριστοδούλου να συνιστά ηρεμία και αργό παιχνίδι, οι "λέοντες" εξασφάλισαν την πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.