Life
| 2011-07-31 13:36:00

Πέμπτος με νέο πανελλήνιο

Με μία εξαιρετική εμφάνιση και νέο πανελλήνιο ρεκόρ ολοκλήρωσε ο Γιάννης Δρυμωνάκος την παρουσία του στα 400μ. μικτή ατομική του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Σανγκάης.

Ο Ελληνας πρωταθλητής πήρε την πέμπτη θέση στον τελικό με χρόνο 4:14.62, βελτιώνοντας ακόμη περισσότερο το ρεκόρ που σημείωσε στα πρωινά προκριματικά (4:15.01). Αξίζει, μάλιστα, να σημειωθεί ότι ο Δρυμωνάκος ήταν ο καλύτερος Ευρωπαίος της κούρσας, μπροστά από τον Ούγγρο Νταβίντ Βεράζτο.

Ο Αμερικανός Ράιαν Λόχτε πήρε δια... περιπάτου το πέμπτο χρυσό μετάλλιό του στους αγώνες, τερματίζοντας σε 4:07.13, και διατήρησε τον τίτλο του πρωταθλητή κόσμου που είχε κατακτήσει το 2009. Οπως και στη Ρώμη, δεύτερος ήταν ο συμπατριώτης του, Τάιλερ Κλέρι, με 4:11.17, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ιάπωνας Γιούγια Χοριχάτα με 4:11.98.