Στην πρώτη περίοδο η «γαλανόλευκη» έφυγε με +8 (10-18), ενώ με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η διαφορά έγινε διψήφια (10-20 στο 11'). Οι Γερμανοί ωστόσο, έτρεξαν ένα σερί 11-3 και μείωσαν 21-23 στο 15', ωστόσο, η ομάδα του Τρινκιέρι βρήκε και πάλι τις λύσεις για να ξεφύγει και να κλείσει το ημίχρονο στο +11 (30-41) έχοντας για κορυφαίο τον Σπανούλη που στο 20λεπτο είχε 16 πόντους (2/3δ., 3/4τριπ., 3/3β. 1ριμπ. 1ασ.)

Με καλάθι του Φώτση η Ελλάδα ξέφυγε με +14 (32-46) στο 22', ενώ στο 25' με διαδοχικά καλάθια του Ζήση η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +20 34-54! Με τρίποντο του Πρίντεζη η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο (37-59) με την Ελλάδα να έχει βρει ρυθμό σε άμυνα κι επίθεση και τους οικοδεσπότες να έχουν καταρρεύσει. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 46-65 με τον Τρινκιέρι να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.

Οπως γίνεται εύκολα κατανοητό, η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να εμφανίζεται σαφώς βελτιωμένη στην άμυνα, καθώς δέχτηκε μόλις 62 πόντους, εν αντιθέσει με τα δυο προηγούμενα ματς με Βοσνία (90π.), ΠΓΔΜ (77) κι έκλεισε με νίκη (62-78) τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά του Ουλμ.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 41-30, 65-46, 78-62