Με δύο έμμεσα τρίποντα του Μπογκντάνοβιτς και ισάριθμα κανονικά του Ρούντεζ, η ομάδα του Ρέπεσα έφτασε γρήγορα σε διψήφια διαφορά (3-13) απέναντι σε μια προβληματική επιθετικά κι ευάλωτη αμυντικά Εθνική. Η είσοδος του Αντετοκούνμπο βελτίωσε την εικόνα στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, καθώς ο 19χρονος άσος μαζί με τον Παπανικολάου ηγήθηκαν της αντεπίθεσης που «μάζεψε» τη διαφορά στους τρεις (17-20).

Με απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Χεζόνια η «χρβάτσκα» ξέφυγε ξανά με οκτώ (17-25) φορτώνοντας και νωρίς με τρία φάουλ τον Παπανικολάου, ενώ έφτασαν και στο +9 (21-30), την ώρα που ο Ζήσης χρεωνόταν επίσης με τρίτο φάουλ και ο Μπουρούσης αποχωρούσε με πρόβλημα στο γόνατο. Πάντως ο Βασιλειάδης έδωσε λύσεις με μακρινά σουτ και το ημίχρονο έκλεισε με την Ελλάδα στο -5 (31-36).

Με Μάντζαρη, Βασιλειάδη, Αντετοκούνμπο, Καϊμακόγλου και Μπουρούση (που τελικά δεν είχε κάτι σοβαρό) άρχισε το δεύτερο ημίχρονο η Εθνική. Παίζοντας πολύ αποτελεσματική άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από Καϊμακόγλου, Βασιλειάδη και Μπουρούση, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με τρίποντο του τελευταίου, 41-39, ενώ παρά τις αλλαγές του Φώτη Κατσικάρη κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα, 50-47.

Η Κροατία προσπάθησε να αντιδράσει, βελτιώθηκε στην άμυνα και μετέτρεψε το εις βάρος της 50-47 σε 50-57 στο 32'26'', με 2/2 βολές του Ούκιτς. Ο Καϊμακόγλου με 2/2 βολές μείωσε σε 57-64, ο Ζήσης ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 κι εν συνεχεία μείωσε σε 62-64 από τη γραμμή των βολών, στα 2'04'' για τη λήξη! Ο Μπουρούσης ολοκλήρωσε την ολική επαναφορά αφού ισοφάρισε σε 64-64 για την ελληνική ομάδα που ''έτρεξε'' σερί 9-0 σε 4 λεπτά! Ο Σλούκας μείωσε σε 66-68 ενώ ο Βασιλειάδης είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην Εθνική ωστόσο αστόχησε σε τρίποντο.

Δεκάλεπτα: 17-20, 31-36, 50-47, 66-68.