Με κεκτημένη ταχύτητα από τον προημιτελικό μπήκαν στο ματς με τις Γαλλίδες οι Ελληνίδες παίκτριες, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα με 7-2 δείχνοντας αποφασισμένες για την μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας τους μέχρι την... επόμενη. Το 0-8 της Γαλλίας δεν πτόησε τις παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά, που ξαναπήραν κεφάλι με 15-14, με την Αρτέμιδα Σπανού να κάνει φοβερό παιχνίδι μέσα στην ρακέτα.

Νικολοπούλου, Μάλτση και Καλτσίδου πρόσφεραν μεγάλες βοήθειες σε άμυνα, οργάνωση και επίθεση και παρότι οι Γαλλίδες βρέθηκαν στο +8 (15-23) η "γαλανόλευκη" δεν το έβαλε κάτω. Το 17-23 της περιόδου έγινε 21-25 και 26-28, αφού η ελληνική ομάδα έβγαζε πολλή ενέργεια στην άμυνα, υποχρεώνοντας την αντίπαλό της σε αρκετά λάθη (14 στο πρώτο ημίχρονο).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, στην οποία ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της η Στέλλα Καλτσίδου, παίρνοντας πάνω της πολλές επιθέσεις της Εθνικής. Την αρχή έκανε η Σωτηρίου που μείωσε με τρίποντο σε 43-44 και στην συνέχεια η Καλτσίδου με δικό της σουτ τριών πόντων έφερε το παιχνίδι στα ίσα (47-47).

Σε εκείνο το σημείο οι διαιτητές αποπροσανατόλισαν τις Ελληνίδες με μια αυστηρή τεχνική ποινή που έδωσαν λόγω διαμαρτυρίας και κάπου εκεί το σκορ άρχισε να ξεφεύγει. Το 47-52 της τρίτης περιόδου μετατράπηκε γρήγορα σε 50-60, καθώς η ελληνική ομάδα έμεινε από δυνάμεις, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση.

Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει υπέρ της Γαλλίας (55-77 τελικό), με την Εθνική μας πλέον να κρατάει την απίστευτη προσπάθεια και να στρέφει την προσοχή της στον μικρό τελικό με το Βέλγιο, που θα κρίνει το χάλκινο μετάλλιο.

Ο μεγάλος αγώνας για την τρίτη θέση θα διεξαχθεί την Κυριακή (25/6) στις 19:00.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 30-35, 47-52, 55-77

Ελλάδα: Σταμολάμπρου, Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 5 (1), Μάλτση 9 (1), Νικολοπούλου (5), Σωτηρίου 6 (2), Κοσμά, Σπανού 8, Καλτσίδου 15 (3), Χρηστινάκη 5 (1), Φασούλα 2.

Γαλλία: Επουπά 11 (1), Μιγιέμ 13, Τσιακ 7, Ντουμέρκ 1, Μισέλ 4, Αγιαγί 2, Σκρέλα 2, Μιντέ 2, Γιοανές 10 (2), Σαρτερό 7 (1), Αμάντ 6.