Facebook Pixel Eurobasket 2022: Νίκη θρίλερ για την Τουρκία - Μεγάλη ανατροπή στο φινάλε με ήρωα τον Κορκμάζ! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-09-01 19:11:00

Νίκη θρίλερ για την Τουρκία - Μεγάλη ανατροπή στο φινάλε με ήρωα τον Κορκμάζ!

Οι Τούρκοι "φλέρταραν" με την ήττα, όμως ο άσος των Σίξερς αποδείχθηκε καταλυτικός για να φτάσουν σε οριακή νίκη με 72-68 επί του Μαυροβουνίου.

Το Μαυροβούνιο ήταν έτοιμο να κάνει την πρώτη έκπληξη στο Eurobasket 2022, όμως η Τουρκία έκανε την ανατροπή στο τέλος επικρατώντας με 72-68 στην 1η αγωνιστική του Α' ομίλου.

Χέρι-χέρι κύλησε το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Ο Οσμάν έκανε το 12-9 για την Τουρκία, όμως το Μαυροβούνιο κατάφερε με επιθετική πολυφωνία να κλείσει το δεκάλεπτο στο 14-18.

Η διαφορά έφτασε στο +7, με τον Μαχμούτογλου να βάζει... φρένο με δύο σερί τρίποντα για το 24-25. Και το τουρκικό σερί δεν σταμάτησε εκεί. Ο Λάρκιν πήρε... μπρος και με 3/3 τρίποντα οδήγησε την ομάδα του σε επιμέρους σκορ 15-2 για το 41-31 του ημιχρόνου.

Οι Μαυροβούνιοι όμως δεν τα παράτησαν. Μπήκαν δυνατά και με επιθετικούς ηγέτες τους Πέρι και Ντούμπλιεβιτς προσπέρασαν με 44-47, προτού οι Λάρκιν και Οσμάν κλείσουν την τρίτη περίοδο στο 53-51 υπέρ της Τουρκίας.

Το τελευταίο μέρος εξελίχθηκε σε ντέρμπι! Οι δύο αντίπαλοι έμεναν κοντά στο σκορ, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι ουκ ολίγες. Ο Ντούμπλιεβιτς με το τέταρτο τρίποντό του έγραψε το 61-66 στο 36', βάζοντας δύσκολα στο σύνολο του Εργκίν Αταμάν.

Ο Μαχμούτογλου κράτησε ζωντανή την Τουρκία με νέο τρίποντο (65-66) και μετά το άστοχο μπάσιμο του Πέρι, ο Κορκμάζ έδωσε ξανά το προβάδισμα με 69-68 στα 23'' πριν το φινάλε. Ο Σιμόνοβιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχο τρίποντο, όμως χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, με τον Κορκμάζ να γράφει με τρίποντο από το κέντρο το τελικό 72-68.

Δεκάλεπτα: 14-18, 41-31, 53-51, 72-68