Facebook Pixel Sportdog.gr | Το Μαυροβούνιο "προσγείωσε" το Βέλγιο και μπήκε στη μάχη της πρόκρισης (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-09-03 16:46:00

Το Μαυροβούνιο "προσγείωσε" το Βέλγιο και μπήκε στη μάχη της πρόκρισης (ΒΙΝΤΕΟ)

Πρώτη νίκη για το Μαυροβούνιο στο Eurobasket 2022, καθώς επικράτησε με 76-70 του Βελγίου και πλέον οι ομάδες έχουν το ίδιο ρεκόρ (1-1).

Την πρώτη του νίκη στο Eurobasket 2022 σημείωσε το Μαυροβούνιο. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου επικράτησε με 76-70 του Βελγίου, το οποίο γνώρισε την πρώτη του ήττα.

Ουσιαστικά οι Μαυροβούνιοι δεν απειλήθηκαν, παρά το μόλις +6  στο φινάλε, έχοντας την πρωτοπορία από το ξεκίνημα του αγώνα. Κι αν οι δυο ομάδες ήταν αρχικά κοντά στο σκορ, 8-8 στο 5’ και 17-14 στο δεκάλεπτο, από εκεί και πέρα οι παίκτες του Μπόσκο Ράντοβιτς άρχισαν να ανοίγουν τη διαφορά.

Η οποία έφτασε στους 15 πόντους στο 14’, για να μειώσουν οι Βέλγοι 37-32 στο ημίχρονο. Παράσταση για ένα ρόλο η τρίτη περίοδος, με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς να κάνει... όργια και τη διαφορά να φτάνει στο +18 για το Μαυροβούνιο (68-50).

Η ανώτερη τιμή της σημειώθηκε στο 70-50, αλλά μετά ήρθε η χαλάρωση για την ομάδα του Ράντοβιτς που πήρε βοήθεια και από τον Κέντρικ Πέρι που σημείωσε 19 πόντους ενώ 14 προσέθεσε ο Βλάντιμιρ Μιχάιλοβιτς. Η ομάδα του Ντάριο Γκέργκια απλά κατάφερε να κλείσει στο τέλος την ψαλίδα, έχοντας κορυφαίους τον Ρετίν Ομπασοχάν που πέτυχε 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-32 (ημ), 68-50, 76-70.

Παναθηναϊκού, έκλεψε την μπάλα με απίστευτη ταχύτητα, ξεχύθηκε μπροστά και κάρφωσε εντυπωσιακά, κάνοντας τους -λιγοστούς- οπαδούς να τον αποθεώσουν. " />