Ελλάδα - Ουκρανία: Παρότι για περίπου 20 λεπτά η Ουκρανία έβαλε δύσκολα στην Εθνική μας, η Ελλάδα με σούπερ δεύτερο μέρος και ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ Γιάννη Αντετοκούνμπο (41π. με νέο ρεκόρ καριέρας πόντων στη «γαλανόλευκη»), πήρε τη νίκη με σκορ 99-79 και μαζί την πρωτιά του Γ' ομίλου στο Eurobasket. Το καλύτερό του παιχνίδι στο τουρνουά έκανε ο Καλάθης, καθοριστικός και κυριαρχικός στο «ζωγραφιστό» ο Παπαγιάννης.

Με αρχική πεντάδα τους Καλάθη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Αγραβάνη, Θανάση και Γιάννη Αντετοκούνμπο ξεκίνησε το παιχνίδι με την Ουκρανία στο Μιλάνο ο Δημήτρης Ιτούδης, ο οποίος είδε τον Greak Freak να ευστοχεί σε καλάθι και φάουλ στην πρώτη επίθεση του ματς (3-0). Ο Γιάννης ήταν ο εκφραστής σχεδόν όλων των επιθετικών προσπαθειών της Εθνικής στην εκκίνηση, έχοντας ο ίδιος και τους 7 αρχικούς πόντους της ομάδας (7-0).

Για την Ουκρανία ο Μιχάιλιουκ έδωσε για πρώτη φορά λύση (7-2), όμως στην αμέσως επόμενη φάση ο Νικ Καλάθης ανέβασε με τρίποντο τη διαφορά στο +8 (10-2). Ό,τι ήταν για την Ελλάδα ο Γιάννης, ήταν για τους αντιπάλους ο Μιχάιλιουκ, με τον Ουκρανό NBAer των Τορόντο Ράπτορς να έχει ο ίδιος και τους 8 πρώτους πόντους της ομάδας του (12-8). Τον εκπληκτικό Αντετοκούνμπο ακολουθούσαν πια και οι Σλούκας-Παπανικολάου, που με διαδοχικά τρίποντα ανέβασαν κι άλλο το σκορ υπέρ της «γαλανόλευκης» (21-14). Η Εθνική είχε πολλές φορές την ευκαιρία να αποσπαστεί περισσότερο, όμως συνεχόμενα άστοχες επιθέσεις έφεραν την ομάδα να πηγαίνει στο πρώτο δεκάλεπτο με προσβάσιμα τριών πόντων (23-20).

Με το ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο οι Ουκρανοί μείωσαν στο ελάχιστο (23-22), προσπερνώντας μάλιστα λίγο μετά και με τρίποντο του Μπομπρόβ (23-25). Η κακή εικόνα της Ελλάδας ανάγκασε τον κόουτς Ιτούδη σε εσπευσμένο τάιμ σουτ, με τη «γαλανόλευκη» να επιστρέφει στο παρκέ με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Σλούκας με το δεύτερο προσωπικό του τρίποντο επανέφερε την τάξη στο παιχνίδι (26-25), ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν περίπου στα μέσα του δεκαλέπτου χέρι-χέρι στο σκορ (30-30, 32-32), με την Ουκρανία να αποδεικνύεται πραγματικά δύσκολος αντίπαλος. Ειδικά στην άμυνα, έπαιζαν στα όρια του φάουλ. Με γκολ-φάουλ του Σάνον οι Ουκρανοί πήραν για πρώτο φορά αέρα τεσσάρων πόντων (35-39), ενώ έφτασαν ακόμα και στο +7 λίγο μετά (37-44). Εν θέλει η Εθνική που προβλημάτιζε, πήγε στο ημίχρονο με ένα  το εις βάρος της 39-46.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα μπήκε με διάθεση με πιέσει πολύ περισσότερο στην άμυνα. Και αυτή, ήταν η αρχή για να έρθει η ανατροπή. Με ένα επιμέρους 13-5 (52-51) μέχρι περίπου τα μέσα της τρίτης περιόδου, η Εθνική κατάφερε να ανακτήσει τον προβάδισμα. Τον πλήρη έλεγχο του αγώνα δεν τον είχε ακόμα, αλλά με τον Γιάννη να παίρνει στις πλάτες του την ομάδα κι αυτό θα ερχόταν σε αμέσως επόμενο χρόνο. Ο Ιτούδης του έδινε την μπάλα και φυσικά ο «Greak Freak», είτε εκτελώντας είτε δημιουργώντας, έδινε τις λύσεις.

Με γκολ-φάουλ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ μπήκε κι αυτός στην εξίσωση του αγώνα (58-53, +5), με τη «γαλανόλευκη» να δείχνει σημάδια ότι θέλει να καθαρίσει για τα καλά το ματς. Και πως να μην το κάνει, όταν στα 3:30 (60-52) ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχα φτάσει πια τους 33 πόντους! Το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε την Εθνική να παίζει το καλύτερό της μπάσκετ στον αγώνα, πηγαίνοντας στο finish με αέρα 14 πόντων από buzzer beater τρίποντο του Καλάθη (71-57).

Με εύστοχο σουτ του Νικ από τα 6.75 τελείωσε την τρίτη περίοδο, με νέο τρίποντο του Αγραβάνη (74-59) ξεκίνησε και η τέταρτη, για μια Εθνική που είχε πλέον εντελώς στα χέρια της το ματς. Ο «Greak Freak» είχε στήσει... πάρτι στο παρκέ, κάνοντας μάλισρα νέο ρεκόρ καριέρας με 41 πόντους στα «γαλανόλευκα»! Το τελικό 99-79 απέναντι στους Ουκρανούς δεν έδωσε στην Ελλάδα μόνο τη νίκη, αλλά και μαθηματικά την πρωτιά του Γ' ομίλου στο Eurobasket 2022.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 41 (13/16 δίποντα, 15/18 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 27:27), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 13 (32/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Λαρεντζάκης 2, Λούντζης 2, Παπαγιάννης 6 (3/5 δίποντα), Παπανικολάου 4 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 7 (1)

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Μπλίζνιουκ 4, Μπομπρόφ 3 (1), Λεν 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μίχαϊλιουκ 16 (5/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Πούστοβι 6, Σάνον 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Σκαπίντσεφ 4, Σιντόροφ 10 (2), Τκατσένκο 8 (4/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Ζότοφ 2