Facebook Pixel ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Ηχηρό χαστούκι για την ομάδα του Πλάθα!
| 2023-09-23 21:17:00

Ο ΠΑΟΚ ισοπέδωσε την ΑΕΚ σε φιλική αναμέτρηση - Τρομάζει το τελικό σκορ!

Η ομάδα του Πλάθα δέχθηκε μια πολύ βαριά ήττα από τον Δικέφαλο του Βορρά.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το φιλικό με την ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ! Ο δικέφαλος του βορρά έστησε... φιλικό πάρτι απέναντι στους κιτρινόμαυρους, επικρατώντας με το εμφατικό 113-75 για να κερδίσει τις εντυπώσεις και να «προβληματίσει» τους φιλοξενούμενους.

Απίθανη εμφάνιση του ΠΑΟΚ, σκόραρε 21 τρίποντα στο ματς και είχαν καθαρίσει επί της ουσίας από το ημίχρονο το ματς, για να πατήσουν ακόμη περισσότερο το γκάζι στο δεύτερο και να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο +36.

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η ομάδα του Φώτη Τακιανού, έβγαλε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, ενώ ήταν φανερά βελτιωμένη σε σχέση με το περασμένο φιλικό απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου που γνώρισε βαριά ήττα. Προβλημάτισε αυτή του Πλάθα, η οποία δεν είχε ρυθμό, ενώ αμυντικά είχε τρομερά προβλήματα.

Εξαιρετικό το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι και ένα λεπτό πριν τη λήξη του (19-19), αλλά ένα ξέσπασμα του ΠΑΟΚ τον έφερε στο +6 στο φινάλε της περιόδου (29-23). Ο Φρίντρικσον είχε βρει ρυθμό, οι γηπεδούχοι ανέβαζαν διαρκώς τη διαφορά η οποία έφτασε ως το +17 (46-29) και παρέμεινε σε παρόμοια επίπεδα ως το ημίχρονο (55-40).

Η ΑΕΚ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένη να σφίξει την άμυνά της, αλλά το κατάφερε μόνο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με σκοπό να μειώσει. Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ άρχισε ξανά να βρίσκει λύσεις και να… εκτινάσσει το σκορ σε πολύ υψηλά επίπεδα (86-57). Με το σύνολο του Τακιανού να συνεχίζει με το πόδι στο γκάζι και στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας σε μια απίστευτη νίκη με 113-75.

Δεκάλεπτα: 29-23, 55-40, 86-57, 113-75

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φλάτεν 21 (5), Γκίλμορ 5, Χάρισον 10 (1), Τσιακμάς 16 (4), Σχίζας 8 (2), Τσαϊρέλης 2, Φρίντρικσον 14 (4), Μαργαρίτης 13 (1), Αρσενόπουλος 9 (1), Σωτηρίου 2, Μπελιάουσκας 11 (3), Κωνσταντινίδης 2, Σκουλαριώτης.

ΑΕΚ (Πλάθα): Κώττας 7, Κουζέλογλου 8, Κουζμίνσκας 7 (1), Φλιώνης 5, Ραντλ 2, ΜακΡέι 12 (1), Χολ 2, Καμπενγκέλε 10, ΜάκΛεμορ 12 (3), Νετζήπογλου 5 (1), Πιλάβιος, Καράμπελας 2, Τίλμαν 3.

Πηγή: sport-fm.gr