Facebook Pixel Γκρίνια Αταμάν μετά την ήττα της Τουρκίας από την Ιταλία
| 2024-02-23 10:48:00

Γκρίνια Αταμάν μετά την ήττα της Τουρκίας από την Ιταλία

Ο Τούρκος ομοσπονδιακός τεχικός παραπονέθηκε για το σκληρό παιχνίδι των Ιταλών.

Γκρίνιαξε ο Εργκίς Αταμάν μετά την ήττα της Τουρκίας σστην Ιταλία στην 1η αγωνιστική των των προκριματικών για το EuroBasket 2025 (87-80). Μετά την αναμέτρηση ο προπονητής του Παναθηναϊκού Aktor και της Τουρκίας, Εργκίν Αταμάν, έριξε τα... βέλη του για τον τρόπο που αγωνίστηκαν οι γηπεδούχοι.

Συγκεκριμένα, ο έμπειρος τεχνικός ανέφερε:

«Κάναμε πάρα πολλά λάθη, ειδικά στη 2η περίοδο. Ο Χαζέρ έχασε τρεις μπάλες μέσα σε 5', από τη στιγμή που μπήκε στο ματς. Ίσως όσο ξεκουράζαμε κάποιους παίκτες κάναμε πολλά λάθη και χάσαμε τον έλεγχο του αγώνα.

Ακολουθήσαμε τους αντιπάλους μας στο δεύτερο ημίχρονο και δεν κάναμε βήμα πίσω. Όμως, συνεχώς προειδοποιούσα τους διαιτητές για αυτά που γίνονταν. Όποτε παίζουμε ένα ματς σε διοργάνωση της FIBA οι αντίπαλοί μας αμύνονται πολύ σκληρά, σαν να παίζουν American Football. Προσπαθήσαμε να βγάλουμε την ίδια σκληράδα, αλλά δεν τα καταφέραμε. Παρ' όλα αυτά, η ήττα με 7π. μας δίνει το... πλεονέκτημα για τον επαναληπτικό στην Κωνσταντινούπολη».