Το Μαρούσι νίκησε για δεύτερη φορά στην έδρα του, την βουλγαρική Πέτζα που ήταν τυπικά γηπεδούχος και προκρίθηκε εύκολα στους ομίλους του FIBA Europe Cup. H ελληνική ομάδα είχε νικήσει στον πρώτο αγώνα με διαφορά 23 πόντων και στο πρώτο ημίχρονο της δεύτερης αναμέτρησης, είχε χαλαρότητα στην άμυνα του και έδειξε μόνο επιθετική διάθεση, με τους 50 πόντους που σημείωσε η ομάδα του Νίκου Βετούλα, ενώ δέχτηκε τρείς περισσότερους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Μαρούσι “τελείωσε” το παιχνίδι και προηγήθηκε με διαφορές άνω των 15 πόντων, αναλόγως με τις διαθέσεις των παικτών του και έκανε επιμέρους σκορ 13-32…

Σημασία για το Μαρούσι έχει ότι θα παίξει σε φάση ομίλων ευρωπαϊκής διοργάνωσης, έστω με την χαώδη διαφορά από τις άλλες τρείς που διεξάγονται και θα έχει ευρωπαϊκή εκπροσώπηση, ύστερα από 14 χρόνια.

Δεκάλεπτα: 28-22, 53-50, 66-82, 81-106