Ιδανικό ξεκίνημα έκανε το Μαρούσι στον 7ο όμιλο του FIBA Europe Cup, κερδίζοντας με 99-80 τη Νόρκεπινγκ Ντόλφινς το βράδυ της Τετάρτης (9/10).

Στο κλειστό του Αγίου Θωμά οι Σουηδοί προηγήθηκαν με 19-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Νίκου Βετούλα να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση στη δεύτερη περίοδο και τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο +1 (44-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» έβαλαν τις πρώτες βάσεις για τη νίκη (68-62 στο 30’), κυριαρχώντας απόλυτα στην τελική ευθεία της αναμέτρησης και με επιμέρους σκορ 31-18 προέκυψε το υπέρ τους +19.

Eκπληκτικός ήταν ο Ισμαέλ Σανόγκο με 29 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ πολύτιμοι ήταν και οι Γιαννόπουλος (14π.), Ραντούλιτσα (13π.), Φρίντρικσον (13π.), Λάντζεβαϊν (12π.) και Ρέινολντς (11π.).

Tα δεκάλεπτα: 14-19, 44-43, 68-62, 99-80

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βετούλας): Σανόγκο 29 (6), Ναγκλ, Ρέινολντς 11 (1), Καρακώστας 2, Φρίντρικσον 13 (1), Ραντούλιτσα 13, Νικολαΐδης 2, Στόουβ 3 (1), Γιαννόπουλος 14 (2), Τανούλης, Λάντζεβαϊν 12, Στασινός.

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ ΝΤΟΛΦΙΝΣ (Ρίπινεν): Κόουλ 5 (1), Ντόουιτ, Φόρσλινγκ 2, Γκριν 18 (1), Χάμπτον 12 (2), Χάντερ 16, Λοβ 6, Σούμπεργκ 3 (1), Τάιους 17.