Facebook Pixel Πήρε το θρίλερ ο Ολυμπιακός - Έκλεψε τις εντυπώσεις ο ΠΑΟ και "φωνάζει" για τη διαιτησία (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-06-04 23:04:00

Ο Ολυμπιακός πήρε από το πρώτο λεπτό το προβάδισμα στον αγώνα και έκανε το 1-0 στους φετινούς τελικούς της Α1. Το επόμενο ματς θα γίνει την προσεχή Πέμπτη στο ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά και τα... χρειάστηκε στο τέλος για να κερδίσει με 73-70 τον Παναθηναϊκό, με τον Λι να χάνει την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, μιας και δέχθηκε τάπα στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός έκανε κακό ματς, παίζοντας ουσιαστικά καλά στην πρώτη και την τρίτη περίοδο, ωστόσο αυτό αρκούσε! Η μόνη φορά που προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός ήταν με τρίποντο του Γκριγκόνις για το 65-66!

Ο Σάσα Βεζένκοβ (16 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο) ήταν ασταμάτητος, ο Τόμας Γουόκαπ κι ο Μουστάφα Φαλ τον ακολούθησαν, ενώ καλός ήταν όσο έπαιξε ο Λούντζης και ο Μπολομπόι.

Ο Παναθηναϊκός πάντως κέρδισε τις εντυπώσεις με την μαχητικότητά του και λίγο έλειψε να κλέψει και το ματς, με τον Πάρις Λι και τον Μάριους Γκριγκόνις να είναι οι κορυφαίοι του στην έναρξη μίας σειράς που θα μεταφερθεί στο ΟΑΚΑ για το Game 2 το βράδυ της Πέμπτης (8/6 στις 21:15).

Τα στατιστικά των παικτών

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 20 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Λαρεντζάκης, Σλούκας 12 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπόλομποϊ 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ), ΜακΚίσικ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Λι 14 (4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 7 (3/3 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 2, Γκριγκόνις 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 3 (7 ριμπάουντ), Πονίτκα 9 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 7 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ)

* αν χρειαστούν

Ο Ολυμπιακός έδεξε με το καλημέρα πως δεν είχε διάθεση για... παιχνίδια και μπήκε στο παρκέ έχοντας ως σκοπό να κυριαρχήσει στην αναμέτρηση!

Εξάλλου, ο Λούντζης του έδωσε τρομερή ένταση στο αμυντικό κομμάτι και ευτύχησε να ξεκινήσει την αναμέτρηση με τρίποντο, μετά από ασίστ του... κορυφαίου πασέρ στο πρώτο μέρος, του Φαλ! Ο Ολυμπιακός έκανε ότι ήθελε σε άμυνα και επίθεση και χάρη σε Λούντζη και Βεζένκοφ έκανε το 10-0, μετά από 3΄! Το ερυθρόλευκο σερί τελείωσε με το καλάθι του... αιώνα από τον Γκριγκόνις, ο οποίος βρισκόταν στο έδαφος. Ο Βεζένκοφ συνέχισε να είναι... σεληνιασμένος και έβαλε τετράποντο για το 14-2, έχοντας τσακ μπαμ 9 πόντους. Η απάντηση ήρθε με τον ίδιο τρόπο από τον Λι που έκανε το 14-6, ωστόσο ο Βεζένκοφ σκόραρε ξανά για το 16-5 και έγινε διψήφιος μέσα σε 4.30΄. Μάλιστα, ο τρομερός Σάσα τελείωσε το πρώτο μέρος με 16 πόντους, μιας και έκανε το 26-10, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 26-14, χάρη σε 4 σερί πόντους του Γκριγκόνις!

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 1/2 βολές του Γκουντάιτις για να μειώσει ο Παναθηναϊκός με τον Καλαϊτζάκη στους 9 και το 28-19, ενώ απέμεναν 7.40΄ για το πρώτο μέρος. Ο Σλούκας έστειλε ξανά τη διαφορά στους 12 με λέι απ μετά από ασίστ του Μπολομπόι για το 33-21, ωστόσο οι πράσινοι έπαιζαν καλύτερη άμυνα και ο Γκριγκόνις έκανε με βολές το 33-24. Πάντως, ο Σλούκας με το πρώτο του τρίποντο έκανε το 36-24, για να κάνει το 36-28 ο Αγραβάνης, ενώ πριν ο Πίτερς είχε χάσει 4 καλάθια σχεδόν μόνος του! Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με όμορφο καλάθι του Σλούκα, για το 41-33!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά, μέχρι να καταρρεύσει στη συνέχεια. Γκουντάιτις και Λι έκαναν μέσα σε 2΄ το 41-33 σε 41-40, με τον Βεζένκοφ να σταματάει το σερί με 3/3 βολές. Γκριγκόνις και Γκουντάιτις συνέχισαν να κρατάνε τον Παναθηναϊκό στο σκορ κοντά με το 47-44, ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πάτησε το πόδι στο γκάζι διαλύοντας τους πράσινους και μετατρέποντας το σκορ σε 61-48, κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 14-4. Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Πονίτκα για το 61-50 και ενώ ο Βεζένκοφ έπαιζε με πρόβλημα στο δεξί χέρι μετά από πτώση που είχε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Μάλιστα ο Παναθηναϊκός έδειξε ξανά να είναι αισθητά βελτιωμένος, με την είσοδο των Αγραβάνη και Π.Καλαϊτζάκη και κάπως έτσι έκανε το 63-58, με τον Αγραβάνη να έχει προσφέρει ένα τρομερό κλέψιμο και ασίστ στον Πονίτκα, αλλά και τρομερές άμυνες πάνω στον Βεζένκοφ, ο οποίος είχε 16 πόντους στα πρώτα 8΄ και 4 ακόμη 5΄ πριν το τέλος του ματς, με το σκορ να είναι στο 63-58, σε εκείνο το σημείο. Στη συνέχεια ο αγώνας έγινε θρίλερ με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τους πράσινους να φτάνουν πριν την τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού να είναι πίσω στο σκορ με 71-70 και ενώ είχαν επιμέρους σκορ 10-22 στην τελευταία περίοδο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Παπαγιάννης με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά και ο Αγραβάνης που ήταν εξαιρετικός στο κομμάτι της άμυνας. Ο Σλούκας έβαλε 2/2 βολές για το 73-70, ωστόσ ο Λι δέχθηκε την τάπα από τον Παπανικλάου και δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση.