Facebook Pixel Ολυμπιακός - Απόλλων Πάτρας: "Καθάρισε" άνετα ο Ολυμπιακός - Θετικό ντεμπούτο Μήτρου-Λονγκ - Βαρέθηκε να... καρφώνει ο Πετρούσεφ! (Vid)
| 2023-12-24 16:48:00

Εύκολη επικράτηση για τους Πειραιώτες επί του Απόλλωνα (84-65), με τον Φίλιπ Πετρούσεφ να κάνει την πρώτη του μεγάλη εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα (12π. με 5 καρφώματα) και τον Ναζ-Μήτρου-Λονγκ να αφήνει καλές εντυπώσεις στο ντεμπούτο του.

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πάτρας με σκορ 84-65, έχοντας ως κορυφαίους τους Πίτερς (20π. με 4/5 τρίποντα), Μιλουτίνοφ (16π., 9 ριμπάουντ) και Πετρούσεφ (12π.) , με τον Μήτρου-Λονγκ να κάνει θετικό ντεμπούτο (5π., 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Οι Ουάσινγκτον (14), Όζμπορν (12) και Μπράουν (10), καλύτεροι για τους Πατρινούς.

Εκτός για τον Ολυμπιακό έμειναν οι Φαλ και Κάνααν εν όψει Άλμπα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς με 7-0, ενώ γρήγορα ανέβασαν τη διαφορά στο +13. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μουράτο, αλλά ο Μιλουτίνοφ κυριάρχησε, για το 33-17 του α’ δεκάλεπτου.

Στο ξεκίνημα του β’, η διαφορά εκτοξεύτηκε και στο +19, ενώ στη συνέχεια κάποια λάθη, επέτρεψαν στον Απόλλωνα να μειώσει. Ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε, ο Πετρούσεφ πήρε τη σκυτάλη επιθετικά και το ημίχρονο έληξε με 51-28.

Στην τρίτη περίοδο, μπήκε στην εξίσωση και ο Λούντζης, με τη διαφορά να φτάνει τους 25. Ο Απόλλων αντεπιτέθηκε, αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε άνετο προβάδισμα 20 πόντων (66-46).

Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν άνετα το προβάδισμα μέχρι το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν κάτω από τους 20 με σερί πόντους από τον Όζμπορν.

Τα δεκάλεπτα: 33-17, 51-28, 66-46, 84-65