Αήττητος παρέμεινε στην Ελλάδα ο Παναθηναϊκός, καθώς ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Απόλλωνα Πάτρας. Οι πράσινοι χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα επικράτησαν των Πατρινών με 87-55. Ο Καλαϊτζάκης σ΄ακόμη ένα παιχνίδι ξεχώρισε και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 18 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός από το ξεκίνημα της αναμέτρησης έδειξε διαθέσεις να «καθαρίσει» νωρίς το παιχνίδι. Ο Μήτογλου ήταν «καυτός» και οι πράσινοι με το… καλημέρα ξέφυγαν στο σκορ (4-12). Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μονόλογος για τους παίκτες του Αταμάν. Οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν ικανοί να ακολουθήσουν τον ρυθμό των φιλοξενουμένων κι έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά στους 15 πόντους υπέρ των πρασίνων (11-26).

Το ίδιο σκηνικό επικράτησε καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός είχε τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι και ο Αταμάν από νωρίς άνοιξε το ροτέισον και έδωσε ανάσες στους βασικούς του παίκτες. Ο Απόλλωνας έδειξε καλύτερη εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά δεν ήταν ικανή για να τον κάνει να επιστρέψει στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι χωρίς να πατήσουν το πόδι στο γκάζι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 (29-49) δίχως να δυσκολευτούν σε κανένα σημείο.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα με τον Καλαϊτζάκη να κάνει ακόμη ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Οι πράσινοι διατήρησαν τη μεγάλη τους διαφορά και πήραν τη νίκη με 87-55.

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 29-49, 44-71, 55-87

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 5 (2/9 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπιμπς 11 (5/15 σουτ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Γκιουζέλης, Σαλούστρος 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 15 (4/7 δίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλέιλοκ 5 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βησσαρίου 2 (1/5 σουτ), Όσμπορν 9 (1), Καφέζας 3 , Κογιόνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Γκραντ 2, Ναν 13 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 19:52), Λεσόρ 10 (5/6 δίποντα), Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης 18 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαμοντούροβ 2, Παπαπέτρου 2 (1/8 σουτ), Αντετοκούνμπο 3 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Ερνανγκόμεθ 12 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας